اخبار, صنعت پلیمر, لوله

با انواع پلی اتیلن ها آشنا شوید(بخش اول)

لوله پلی اتیلن

با انواع پلی اتیلن ها آشنا شوید

طبقه‌بندی پلی اتیلن‌ها بر پایه دانسیته یا چگالی پلی اتیلن ها انجام می شود که در میزان دانسیته، طول زنجیره پلیمری, نوع و تعداد شاخه‌های موجود در زنجیر دخالت دارند.

لوله پلی اتیلن چیست؟

لوله هایی هستند که از جنس مواد پلی اتیلن ساخته می شوند. عرضه کننده مواد پلی اتیلن پالایشگاه ها هستند و قیمت فروش این مواد به طور روزانه در حال تغییرات می باشد. به همین جهت قیمت این لوله ها هم روزانه تغییر میکند و شما به عنوان مصرف کننده این نوع لوله ها بایستی در جریان تغییرات قیمت مواد پلی اتیلن باشید.

لوله پلی اتیلن ویژگی هایی دارد که باعث شده بین مجریان طرح های انتقال پرکاربرد واقع شود. از مزایای آنها می توان به قیمت پایین لوله پلی اتیلن نسبت به لوله های فلزی و مقاومت بالا در مقابل خورندگی مواد شیمیایی، استحکلام زیاد در زلزله و رانش زمین و در نتیجه طول عمر بسیار زیاد اشاره کرد.

لوله پلی اتیلن

HDPE پلی‌اتیلن با دانسیته زیاد

این نوع پلی‌اتیلن دارای زنجیر پلیمری بدون شاخه است در حالی که نیروی بین مولکولی در زنجیرها بالا و استحکام کششی آن بیشتر از بقیه پلی اتیلن‌ها است. شرایط واکنش و نوع کاتالیزور مورد مصرف در تولید پلی اتیلن HDPE کاملا موثر است. برای تولید پلی‌اتیلن بدون شاخه اغلب از روش پلیمریزاسیون با کاتالیزور زیگلر ناتا استفاده می‌شود.

 

LDPE پلی‌اتیلن با دانسیته کم

در بعضی موارد به جای اتم‌های هیدروژن در مولکول(پلی اتیلن)، یک زنجیر بلند از اتیلن به اتم‌های کربن وصل می‌شود. این نوع از پلی اتیلن ها، پلی اتیلن شاخه‌ای یا پلی اتیلن سبک LDPE نیز نام دارند.

چون چگالی آن به دلیل اشغال حجم بسیار زیاد، کمتر شده است. در این نوع پلی اتیلن مولکولهای اتیلن به شکل تصادفی به یکدیگر وصل می‌شوند و به شکل بسیار نامنظم در می آیند. چگالی آن در حدود ۹۱۰/۰ الی ۹۲۵/. است و تحت فشار و دمای بسیار زیاد و معمولاً از طریق پلیمریزاسیون رادیکال‌های آزاد وینیلی تولید می‌شود. البته برای تهیه آن می‌توان از پلیمریزاسیون زیگلر ناتا هم استفاده کرد. از ویژگی های مهم این نوع پلیمر، انعطاف‌پذیری خوب و بالای آن می باشد. این نوع پلی‌ اتیلن از زنجیری شاخه‌دار تشکیل شده است به همین دلیل زنجیرهای LDPE نمی‌توانند پیوند خوبی با یکدیگر داشته باشند و از نیروی بین مولکولی ضعیف و استحکام کششی پایینی برخوردار هستند.

برای خواندن ادامه این مطلب در رساکالا به بخش دوم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید