اخبار, صنعت پلیمر, لوله

با انواع پلی اتیلن ها آشنا شوید(بخش دوم)

لوله پلی اتیلن

LLDPE پلی اتیلن خطی با دانسیته کم

زمانی که هیچ شاخه‌ای در مولکول وجود نداشته باشد آن را پلی اتیلن خطی می‌نامند. پلی اتیلن خطی مستحکم تر از پلی اتیلن شاخه‌ای است اما پلی اتیلن شاخه‌ای ارزانتر و  ساده تر ساخته می‌شود.

شکل ظاهری این نوع پلیمر کاملاً کریستالی شکل است. پلی اتیلن خطی محصولی نرمال با وزن مولکولی ۲۰۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰۰ است که آن را تحت فشار و دماهای تقریباً پائین پلیمریزه می‌کنند. چگالی این ماده حدود ۹۴۱/۰ الی ۹۶۵/۰ است و بیشتر از طریق فرایند مشکلی که پلیمریزاسیون زیگلر ناتا نام دارد، تهیه می‌کنند. MDPE پلی اتیلن با دانسیته متوسط می باشد.

پلی اتیلن UHMWPE

پلی اتیلن با وزن مولکولی بین ۳ تا ۶ میلیون را پلی اتیلن با وزن مولکولی بسیار زیاد یا UHMWPE می‌نامند و با پلیمریزاسیون کاتالیست متالوسن تولید می‌کنند.

ماده ذکر شده از فرآیند پذیری مشکل تری برخوردار بوده در حالی که از خواص مواد عالی برخوردار است. زمانی که از طریق تشعشع یا به وسیله مواد افزودنی شیمیایی، این پلیمر کاملا شبکه‌ای شود، پلی اتیلن ذکر شده دیگر گرما نرم نخواهد بود.

این ماده از طریق پخت در زمان قالب گیری یا بعد از آن حالت گرما سخت واقعی با استحکام کششی، خواص الکتریکی و استحکام ضربه خوب در دامنه وسیعی از دماها خواهد بود. که از آن برای ساخت فیبرهای کاملا قوی استفاده می‌کنند برای این که جایگزین کولار (نوعی پلی آمید) در جلیقه‌های ضد گلوله کنند.

و به این صورت صفحات بزرگ آن را می‌توان به جای زمین‌های اسکیت یخی استفاده کرد.

HDPE پلی اتیلن

کاربرد انواع پلی اتیلن های ذکر شده :

پلی‌اتیلن کاربرد زیادی در ساخت انواع لوازم پلاستیکی مورد استفاده در آشپزخانه و صنایع غذایی دارد. از LDPE در تولید ظروف پلاستیکی سبک و همچنین کیسه‌های پلاستیکی نیزاستفاده می‌شود.

HDPE جهت تولید ظروف شیر , مایعات و انواع وسایل پلاستیکی آشپزخانه به کار برده می شود.

MDPE در تولید لوله‌های پلاستیکی و اتصالات لوله‌کشی مورد استفاده قرار می گیرد.

LLDPE  به علت بالا بودن مقدار انعطاف‌پذیری در تولید انواع وسایل پلاستیکی منعطف مثل لوله‌هایی با قابلیت خم شدن به کار برده می شود. اخیراً تحقیقات زیادی در عرصه تولید پلی اتیلن‌هایی با زنجیر بلند و شاخه‌های کوتاه انجام شده است.

این نوع پلی اتیلن‌ها در اصل HDPE با تعداد محدودی شاخه‌های جانبی می باشند. این پلی اتیلن‌های ترکیبی ، از استحکام HDPE و انعطاف‌پذیری LDPE برخوردار هستند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید