اخبار, لوله

با آزمون های فشار لوله پلی اتیلن آشنا شوید

لوله پلی اتیلن

جهت کنترل و بررسی استحکام لوله های پلی اتیلن در مقابل فشار، آزمون های زیر صورت می گیرد. در ادامه این مطلب با رساکالا همراه باشید تا اطلاعات دقیق تری برای شما فراهم کنیم.

آزمون فشار ترکیدگی لوله پلی اتیلن (آزمون کوتاه مدت):

آزمون فشار ترکیدگی لوله پلی اتیلن جهت بررسی برای مشخص کردن نوع رفتار لوله های پلی اتیلن صورت می گیرد. به وسیله این آزمون نوع رفتار نمونه زمانی که در کوتاه مدت تحت فشار هیدرواستاتیک قرار می گیرد تعیین می شود.

در این آزمایش نمونه لوله پلی اتیلن در حوضچه ای با دمای ثابت ۲۳ درجه سانتیگراد شناور شده و بعد از آن تحت فشار داخلی افزاینده قرار داده می شود، به نحوی که در طول مدت زمان ۶۰ الی ۷۰ ثانیه، متورم شود و بعد از آن ترکیدگی شود.

لوله‌ای که به وسیله مواد مرغوب و فرآیند مناسب تولید شده باشد، تغییر شکل پلاستیکی می دهد و باد می کند و بعد از آن نیز به شکل نوک منقاری ترکیده می شود، در این وضعیت مقطع شکست عمود بر محور طولی لوله است.باید توجه نمود که لوله ای که بدون بادکردگی ترکیده شود و یا شکاف طولی بردارد، نمی توان از آن استفاده کرد.

آزمون فشار هیدرواستاتیکی لوله پلی اتیلن ( آزمون بلند مدت) :

این آزمون به نحوی طول عمر لوله را در زمان کوتاه تر از طول عمر معمولی آن شبیه سازی می کند.

در این آزمون نمونه لوله بعد از غوطه ور شدن در حوضچه آب با توجه به سایز لوله و نوع مواد اولیه در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد به مدت ۱۰۰ ساعت  یا ۸۰ درجه سانتیگراد به مدت ۱۶۵ ساعت و یا ۸۰ درجه سانتیگراد به مدت ۱۰۰۰ ساعت، تحت فشار داخلی با مقدار ثابت قرار داده می‌شوند. در شرایطی نتیجه این آزمون قابل قبول است که رفتار لوله از نوع چقرمه باشد. لوله ای که بدون بادکردگی ترکیده شود و یا شکاف طولی در آن به وجود آید، غیر قابل مصرف است.


نکاتی درباره آزمایش فشار لوله پلی اتیلن

این آزمون جهت اندازه گیری مقاومت لوله های گرمانرم در برابر فشار داخلی ثابت در دمایی مشخص انجام میشود.

شرایط آزمون فشار لوله پلی اتیلن:

آب بعنوان سیال مرجع در درون لوله ها
آب، هوا و یا یک مایع مشخص بعنوان محیط اطراف لوله ها
این روش می تواند برای آزمون های کوتاه مدت و یا بلند مدت در دماهای متفاوت مورد استفاده قرار گیرد.

دستگاه جهت انجام آزمون لوله پلی اتیلن

دستگاه انجام دهنده تست فشار هیدرواستاتیک باید بتواند فشار مورد نیاز را به مرور و به میزان مناسب اعمال کند و آن را در مدت زمان آزمون با حداکثر نوسان ۲+ درصد و ۱- درصد از فشار تنظیم شده ثابت نگه دارد و همراه با مخزن که در آن آب یا مایع دیگر است در دمای معین نگهداری می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید