اتصالات, اخبار, تجهیزات ساختمان, لوله

عوامل موثر در جوشکاری لب به لب لوله(بخش دوم)

جوشکاری لب به لب لوله

عوامل موثر در جوشکاری لب به لب :

عوامل موثر جوشکاری در این روش اتصال دهی زمان، دما و فشار می باشند که هرکدام به گونه ای در ایجاد جوش بی عیب و نقص حائز اهمیت هستند.

میزان فشار در مراحل مختلف جوشکاری لب به لب :

روش جوشکاری لب به لب لوله های پلی اتیلن از نظر فشار به چهار بخش تفکیک می شود که میزان فشار در هر مرحله به صورت زیر می باشد:

  • در ابتدا که لوله ها در نزدیکی صفحات سوزان قرار می گیرند، فشار زیادی به آنها وارد می شود. دلیل فشار زیاد در این مرحله آن است که لوله ها به طور کامل با صفحات داغ در تماس باشد. این میزان فشار تا وقتی که لوله ذوب شود به لوله اعمال می شود.
  • در مرحله دوم میزان فشار وارده به لوله کم می شود و دلیل آن هم این است که این فشار پس از ذوب شدن لوله باعث تغییر شکل آن نشود.
  • سپس در مرحله ۳ که به میزان کافی لوله به صورت مذاب در آمده است صفحه سوزان از میان لوله کنار می رود. زمانی که صفحات سوزان می خواهند کنار بروند باید به سرعت این عمل انجام شود تا موادی که ذوب شدند مجدد خنک نشوند.
  • پس از کنار رفتن صفحات سوزان دو سر لوله به هم وصل می شود و این اتصال با فشار زیاد صورت می گیرد. میزان فشار گفته شده تا هنگامی که مواد مذاب خنک شوند و اتصال محکمی صورت گیرد به لوله وارد می شود.

جوشکاری لوله پلی اتیلن

پارامترهای تاثیرگذار در جوش پذیری

پارامترهای حائز اهمیت که سبب جوشکاری ایده آل در این لوله ها می شوند شامل موارد زیر می باشند:

لازم به ذکر است که میزان دما برای ذوب کردن لوله پلی اتیلن در این روش متناسب با قطر لوله پلی اتیلن در حدود ۲۰۴ تا ۲۳۲ درجه سانتی گراد است. در لوله هایی که دارای ضخامت زیادی هستند (مانند لوله های فشار قوی) نیاز به دمای بیشتر و زمان طولانی تری برای جوش لب به لب است. بر اساس این گستره دمایی تعیین می شود که مدت زمان حرارت دادن در جوشکاری با ضخامت لوله ها در ارتباط است.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “عوامل موثر در جوشکاری لب به لب لوله(بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید