اخبار, تکنولوژی هوشمند, رباتیک, طراحی های برتر

ربات AutoSaw

ربات

سپردن وظایف جدید به ربات ها

پس از اینکه ربات‌ها در اموری چون نظافت منازل، خودروسازی، عمل‌های جراحی و … کمک حال انسان‌ها شده‌اند اکنون محققین آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی دانشگاه MIT قصد سپردن وظیفه جدیدی را به آن‌ها دارند و در همین راستا یک ربات نجار به نام AutoSaw (اره خودکار) را معرفی کرده‌اند.

ربات

عملکرد

این ربات نجار با تکیه بر هوش مصنوعی خود قادر است اثاثیه‌ای چون میز و صندلی سفارشی ولو با طراحی پیچیده بسازد، البته در این راه دو نوع ربات دیگر نیز به اسامی youBots (برای حمل چوب) و Roomba (برای برش چوب) آن را همیاری خواهند کرد. استفاده از AutoSaw بسیار ساده توصیف شده، به این صورت که ابتدا با استفاده از یک نرم‌افزار ساده‌ی CAD اثاثیه‌ی مورد نظر به نحو دلخواه طراحی می‌گردد و بقیه کار به ربات و هوش مصنوعی آن سپرده می‌شود. این ربات نجار می‌تواند چوب‌ها را اندازه گرفته و برش دهد، اما برای ساخت اثاثیه‌ای که طراحی پیچیده‌تری دارند Roomba وارد عمل می‌شود و انجام برش‌های دقیق‌تر روی چوب را بر عهده می‌گیرد.

«دنیلا راس» مدیر این لابراتوار می‌گوید:

در حال حاضر ربات‌ها امکان تولید انبوه محصولات مختلف را فراهم کرده‌اند اما هوش مصنوعی آن‌ها را در تولید انبوه محصولات سفارشی و شخصی سازی شده نیز توانا خواهد ساخت. ربات AutoSaw شمایی از پتانسیل بالای نهفته در ربا‌ت‌ها برای دسترسی آسان به اسباب و اثاثیه‌ی چوبی سفارشی را نشان می‌دهد.

البته AutoSaw از دل یک پروژه آزمایشی بیرون آمده اما اعضای تیم سازنده امید زیادی به این ربات بسته‌اند و نقشه‌های بزرگی برای آن در سر دارند. به اعتقاد راس چنین رباتی از پتانسیل لازم برای تبدیل شدن به مهره‌ای تاثیرگذار در صنایع چوبی برخوردار است. او به منظور برجسته کردن قابلیت‌های بلقوه‌ی این ربات نجار به مزاح گفته:

با توجه به بهره‌مندی از هوش مصنوعی شاید AutoSaw به جز پختن کوفته قلقلی قادر به انجام هر کار دیگری باشد.

نگرانی های آینده

البته در این میان همواره نگرانی‌هایی در خصوص به خطر افتادن فرصت‌های شغلی با پیداش ربات‌های جدیدتر و کارامدتر وجود داشته است. همچنین برخی افراد نیز با خوش‌بینی به ربات‌های دارای هوش مصنوعی نمی‌نگرند و نگرانی‌های امنیتی خود در این خصوص را آشکارا عنوان کرده‌اند اما به هر حال باز شدن هر چه بیشتر پای ربات‌ها به زندگی روزمره بشر حقیقتی اجتناب ناپذیر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید