اخبار, تکنولوژی هوشمند, رباتیک, طراحی های برتر

پوست مصنوعی ربات ها

پوست مصنوعی ربات ها نیز همانند پوست انسان قابلیت خود ترمیم شوندگی پیدا خواهد کرد

محققانی به تازگی موفق به کشف خصوصیت شگفت انگیز خود ترمیم شوندگی در گرافین شده اند. گرافن (Graphene) یکی از آلوتروپ های کربن بوده و به علت داشتن ساختار ساده و منظم خود از خصوصیت های منحصر به فردی برخوردار است. تیم تحقیقاتی امیدوار است تا این اکتشاف منتهی به توسعه سنسورهای انعطاف پذیری شود که توانایی ترمیم لایه های خود برای استفاده در پوست مصنوعی هستند. به اینصورت می توان ربات ها را مجهز به پوست هایی خود ترمیم شونده کرد که رفتاری دقیقا شبیه همتایان خود یعنی پوست انسان داراند.

ربات

سنسورهای پوست

با توجه به خصوصیت های خود ترمیمی گرافن، به گفته محققان می توان از این توانایی به منظور ساخت «سنسورهای پوست» مصنوعی برای ربات ها استفاده کرد. گرافن که تا به امروز به عنوان بادوام ترین ماده موجود شناخته شده، تشکیل شده از یک ورق یا صفحه لایه ای از اتم های کربن خالص است که تا یک میلیون بار نازک تر از یک برگه کاغذ است. نازک بودن آن به حدی است که می توان آن را یک لایه دو بعدی نامید. قیمت تمام شده استفاده از این ماده همچنان بسیار گران است و همچنان به علت دارا بودن گستره وسیعی از کاربردها و خصوصیت های منحصر به فرد، جزو یکی از بهترین و امیدبخش ترین نانو موادها است. علاوه بر اینها، تحقیقات اخیر صورت گرفته در زمینه این ماده، حاکی از یافتن راه ها و شیوه هایی آسانتر و ارزانتر برای تولید گرافین در قیاس بزرگ است.

توانایی لایه های گرافن

لایه های گرافن توانایی ترمیم خود بدون احتیاج به حضور محرک خارجی و در دمای اتاق هستند. ساخت بافتی شبیه بافت پوست به علت خصوصیت خود-ترمیمی آن کار دشواری است. پوست به شکلی است که در عین ملایم و لطیف بودن، محافظ بسیار قوی و مقاومی است، همچنین در عین توانایی انعطاف بالا، همچنان در مقابل فشار مقاوم است. شبیه سازی کردن چنین ویژگی در پوست هایی که با مواد مصنوعی ساخته می شوند، نیازمند پژوهش ها و مطالعات زیادی است. لحاظ کردن قابلیت هایی مانند خم شدن و کش آمدن در پوست های مصنوعی ربات ها، آنها نسبت به اتفاقاتی مثل پارگی و امثال هم حساس خواهد کرد.

در آخر بایستی گفت که استفاده از گرافین در ساخت پوست مصنوعی ربات ها، راه حلی نوآورانه برای مقابله با معضلات موجود در این زمینه بوده است. بدین ترتیب، اگر یک سنسور نانو در گرافن بتواند ایجاد خراش بر روی خود را تشخیص دهد، پوست شروع به ترمیم آن قسمت پاره شده خواهد کرد و از گسترش آن پیشگیری به عمل خواهد آورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید