اتصالات, اخبار, تجهیزات ساختمان, لوله

مصارف لوله های پلیمری در جهان

لوله

لوله های پلیمری

با درنظر گرفتن به رشد روز به روز ساخت لوله های پلیمری در کشور و نبود توانایی مصرف کنندگان در تمییز سره از ناسره، تفکیک مواد اولیه به کار رفته، نظارت بر نوع رفتار لوله در وضعیت متعدد دمایی و فشاری در مقطع های زمانی گوناگون، موضوع بسیار مهمی است. همین طور وارسی ویژگی های مهم و اثرگذار بر روی این لوله ها، تاثیر عامل های محیطی مانند حیوان های جونده، معیین سازی شاخصهای منبع و معرفی تدبیر در جهت بهبود کیفیت از ضروریات اصلی در صنعت تاسیسات کشور می‌باشد.

با درنظر گرفتن ویژگی های اثرگذار بر کیفیت اقسام لوله های پلیمری مورد مصرف در صنعت تاسیسات کشور متوجه نقص های موجود می شوید. اقسام لوله های پلیمری، خاصیت فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی ماده های تشکیل دهنده لوله نظیرخاصیت کششی، استقامت درمقابل ضربه، رخنه پذیری، استقامت شیمیایی، استقامت درمقابل آتش، خاصیت مکانیکی دراز مدت و کوتاه مدت، خاصیت بهداشتی مثل استقامت درمقابل حمله های میکروبیولوژی و ماکروبیولوژی، آزمایش چشایی، عامل های روند ساخت، ویژگی ها درمقابل وضعیت های محیطی نظیر نور آفتاب، وضعیت آب و هوایی خاص، حیوان های جونده و اثر هرکدام از این پارامترها بر روی کیفیت لوله ها بایستی مورد آزمایش و ملاحضه قرار داد. همین طور استفاده ی اقسام متعدد لوله های پلیمری در صنعت به خصوص تاسیسات ساختمان برطبق وارسی های صورت گرفته عرضه خواهد شد.

استفاده از لوله های پلیمری در سال های اخیر، نبود وجود منبع ها و مرجع های موثق پاسخگو در این عرصه، فراوانی کارخانه های تولیدکننده این گونه لوله ها، گوناگونی جنس ، کم بودن سطح دانش مصرف کنندگان احساس دودلی در مشتریان و مصرف کنندگان ایجاد می کند.

به علت کم بودهای موجود، گوناگونی کاربری این مدل لوله ها در تاسیسات ساختمان باعث سردرگمی تولید کنندگان و مصرف کنندگان و همین طور شبهاتی در مرجع های متعدد گردیده است. در این مطلب تلاش شده است با به کارگیری از مرجع ها و استانداردهای موثق بین المللی، خاصیت ها و عامل های اثرگذار بر کیفیت و کاربری این مدل لوله ها در بخش تاسیسات ساختمان به شکل مفصل مورد نظارت قرار گیرد.

وقتی که دنیا به سمت صنعتی شدن قدم گذاشت احتیاج به ادوات بادوام، انعطاف پذیر با دوام و کم بها برای مصارف متعدد کاملاً احساس شد. به دلیل اینکه موادی با همه ی این ویژگی ها را نمی توان به شکل طبیعی پیدا کرد بنابراین فعالیتهای گسترده ای جهت تولید موادی این چنین با ساختمان غیرطبیعی در مبحث های شیمی آلی شروع شد. نخستین بار لغت پلیمر به وسیله ی شیمیدانی به نام رنالت در سال۱۸۳۵ میلادی به کار رفت لغت پلیمر از لغت یونانی POLY به معنای چند و MEROS به معنی واحد یا بخش به وجود آمده است.

لوله

انواع پلیمر

نخستین کاربرد تجاری ماده های پلیمری در سال۱۸۴۳ با انکشاف کائوچو شروع گردید اصولا پلیمرها به ۳ گونه طبیعی، طبیعی اصلاح شده و مصنوعی گروه بندی می شود. نخستین پلیمر مصنوعی با اسم نیترات سلولز در سال۱۸۶۲ انکشاف شد و در سال۱۸۶۸ به بازار عرضه شد. نایلون در سال۱۹۳۸، پلی اتیلن در سال۱۹۴۲، پلی پروپیلن در سال۱۹۷۵، پلی بوتیلن در سال۱۹۷۴ و پلیمر های کریستال مایع جهت تولید اجزای الکتریکی در سال۱۹۸۵ متداول گردید در کشورهای جهان لوله های مختلفی جهت استفاده در داخل ساختمان مصرف میشود که این لوله ها به گروه لوله های فلزی شامل لوله های مسی، گالوانیزه و استیل و گروه لوله های پلاستیکی و ترکیبی حاوی لوله های پلی اتیلن شبکه ای pex ، پلی پروتیلن PPR ، پلی بوتیلن و لوله های چند لایه توزیع می شود به غیر از این از لحاظ کاربرد این لوله ها در ساختمان، ۳ کاربرد در دنیا وجود دارد که جاوی کاربرد در سیستم گرمایش، سیستم گرمایشی رادیاتور و سیستم آب سرد و گرم می باشد. ما در این مطلب با استفاده از آمار موثق مقدار مصرف این لوله ها را در هر ۳ کاربرد در کشورهای متعدد وارسی میکنیم.

میزان مصرف

تحقیقات بیان می کند که در آمریکا از لوله هایPPR بهره گرفته نمی شود و از لوله های پلی بوتیلن تنها تا سال۱۹۹۹ کاربرد داشته است و لوله های مسی افزونترین کاربرد را در امریکا دارد و بعد از آن لوله های PEX وCPVC وچند لایه در رتبه های بعدی قرار دارند. اما استفاده از لوله های فلزی در آمریکا ۸برابر لوله های پلیمری می باشد. همین تحقیقات بیان می کند که در اتریش مقدار استفاده لوله های پلیمری ۶/۱ برابر لوله های فلزی است همین طور PPR رتبه ی چهارم را بعد از مس، PEXو لوله های چند لایه دارا می باشد و مس بیشترین استفاده را در قیاس با مابقی لوله ها دارا است .لوله های CPVC وفولادی کمترین مقدار استفاده را در اتریش داشته اند و استفاده از لوله های آهنی ۱۲% لوله های مسی است. در جمهوری چک PPR بعد از مس، آهن و PEX قرار دارد و ۲برابر لوله های چند لایه استفاده می شود .

در این کشور لوله های فلزی ۵/۱ برابر لوله های پلیمری استفاده می شود و استفاده از لوله های آهنی ۷۰% لوله های مسی است. در آلمان استفاده از لوله های مسی ۷/۱برابر لوله های PEX می باشد. استفاده از لوله های PPR تقریبا ۱۰درصد لوله های PEX و ۳۰درصد لوله های چند لایه می باشد. و استفاده از لوله های CPVC ، لوله های PPR است. در ضمن استفاده از لوله هایPPR حدودا برابر باPB است. در آلمان استفاده از لوله های پلیمری ۸۰درصد لوله های فلزی است که افزونترین آمار مختص به لوله هایPEX و چند لایه دارد.

نوشته های مشابه