اتصالات, اخبار, شیرآلات

انواع شیر برقی و مزایای آن(پارت دوم)

در مطلب پیشین به توضیح نحوه عملکرد و کاربردهای شیر برقی پرداختیم.در این مطلب نیز رساکالا برای شما عزیزان انواع شیر برقی و مزایای آن را توضیح خواهد داد تا به طور کامل با شیرهای برقی آشنا شوید.

» انواع شیر برقی

شیر برقی مستقیم

این شیر برای ثابت ماندن در حالت اولیه خود (وضعیت NC) به تغییرات فشاری نیازی ندارد و فقط در صورتی امکان عبور جریان را میدهند که انرژی کافی را داشته باشند.شیرهای برقی مستقیم بسیار قوی بوده و توانایی عبور جریان های بسیار قوی را نیز دارند و به همین علت هم از آنها در خطوط صنعتی و همچنین در جهت ایمنی بیشتر استفاده میشود.این نوع شیرها را میتوان بر روی مخازن نصب نمود که به دلیل فشار بسیار کم باید این شیر به صورت باز باقی بماند.

شیر برقی غیرمستقیم

این شیرها بر عکس شیرهای مستقیم برای ثابت ماندن در حالت اولیه به تغییرات فشار بین جریان های ورودی و خروجی نیاز دارند.به عبارتی اگر شیرهای برقی غیرمستقیم در حالت معمولی باشند و اختلاف فشار در آنها خیلی زیاد نباشد این شیرهای برقی به طور متناوب باز و بسته خواهند شد و به این صورت جریان ثابتی را نخواهیم داشت.اگر فشاری که از داخل به آنها وارد میشود و فشاری که از پشت به آنها وارد میشود خیلی کم باشد بهتر است شیر برقی بسته بماند تا بتواند قابلیت استفاده را داشته باشد.شیرهای برقی غیر مستقیم فقط در حالتی قابلیت استفاده دارند که اختلاف فشاری که به آنها از پشت شیر و همچنین از جلوی شیر بع آن وارد میشود کمتر از یک میزان استاندارد که برای آنها از قبل تعریف شده است نباشد.

شیربرقی فشاری

همان طور که از اسم این شیرها پیداست از آنها در مواردی که فشار بیسار زیاد است استفاده میشود.شیرهای برقی فشاری توانایی تحمل فشارهای زیاد(۴۰ بار و بیشتر) را دارند.این نوع از شیرهای برقی دارای یک موتور(سولنوئید) خیلی حساس و همچنین بزرگ برای بالا و پایین آوردن زبانه شیر و دارای یک پیستون هستند که باعث کارایی بیشتر این نوع از شیرهای برقی میشود.

شیر سلنوئید» مزایای شیر برقی

  • شیرهای برقی در هر جای ساختمان نصب میشوند و همجنین در صورت نیاز به قطع کردن، نیازی به حضور ساکنین آن ساختمان نیست.
  • این نوع از شیرها در پروژه های بزرگ پتروشیمی و صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند و همچنین کاربر میتواند از راه دور و از اتاق خود آن را کنترل کند که باز یا بسته شود.
  • شیرهای برقی تحمل فشار بالایی دارند و از آنها به همین دلیل در برابر جریان های خیلی قوی مورد استفاده قرار میگیرد تا فشار زیادی به قسمت های دیگر وارد نشود.
  • شیرهای برقی به دلیل کمتر کردن دخالت دست انسان باعث کاهش میزان خطا میشوند و از خطرات احتمالی جلوگیری میکنند.
  • شیرهای برقی همچنین در جنس های مختلف و متفاوتی ساخته میشوند که همین امر باعث میشود از آنها بتوان حتی در محیط هایی که مواد خورنده وجود دارد و یا دما بالا است استفاده نمود.
  • این شیرهای برقی در زمان زلزله جریان ورودی گاز به ساختمان را می بندند و باعث ایمنی بیشتر در ساختمان میشوند.
    شیرهای برقی به راحتی نصب میشوند و تقریباً مانند شیرهای معمولی هستند در نتیجه برای نصب آنها نیازی به حرفه ای بودن یا مهارت خاصی نیست.
» هدف اصلی از ساخت شیر برقی

در این نوع شیرآلات همان طور که گفته شد به دلیل دخالت دست کمتر از خطرات احتمالی در شرایط بحرانی جلوگیری میشود و از این طریق میتوان به سادگی صدمات را کاهش داد. این شیرها در زمانی که تنشی به آنها وارد شود و به طور کلی در زمان زلزله بلافاصله جریان الکتریکی را قطع میکنند و همین امر باعث قطع شدن جریان مغناطیسی میشود.با قطع شدن جریان مغناطیسی، زبانه در جای اصلی خود قرار میگیرد.در این حالت نیز شیر بسته خواهد شد و از به وجود آمدن خطرات کاسته خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید