اخبار, رباتیک

ربات های خارق العاده در کنار ما

رباتیک و زندگی ما

ربات های شگفت نگیز در دنیای امروز

در چند سال اخیر توجه زیادی به روبات های انسان نما شده است و از آن ها استقبال زیادی شده است.این روبات ها تشابه زیادی از نظر ظاهری به انسان ها دارند برای مثال مانند انسان ها دو دست،دو پا،صورت و… دارند و برخی از آن ها حتی تفاوت جزئی با انسان ها دارند.در بین این ربات ها عمدتاً جنسیت مطرح نمیباشد ولی در برخی موارد طراحی شده جدید، شاهد شباهت زیاد آن ها به زنان و مردان هستیم.بسیاری از ربات های امروزه برای انجام کارهای روزمره و همچنین تخصصی انسان ها قرار دارند. روبات ها در حرفه ها و همینطور مشاغل مختلف به کمک انسان ها می شتابند تا میزان بهره وری آنها افزایش پیدا کند.در این راستا رسا کالا هم در جهت پیشرفت زندگی هموطنان ربات های شگفت انگیزی را طراحی نموده است تا شما را در زندگی مدرنیته امروز یاری نماید.در ذیل چندین نمونه از ربات های که در زندگی روزمره و مشاغل به کمک انسان ها می آیند را برای شما معرفی خواهیم کرد:

رباتیک

ربات زنو

در سال پیش شرکت ایسوس که در واقع تولید کننده رایانه است از روباتی به نام زنو رونمایی کرد که اکنون این ربات به مبلغ ۵۹۹ دلار به بازار عرضه میشود.این ربات حاصل بلند پروازی مدیرعامل ایسوس میباشد تا هر خانواده ای قادر به خریداری آن باشد.این ربات قابلیت درک امواج صوتی،حرمت در منزل،یادآوری زمان دارو و وقت پزشک،سرگرم کردن کودکان،خرید منازل و همینطور نگهداری از سالمندان را دارد و جالب اینجاست که در موارد اضطراری که کسی در منزل حضور ندارد به موبایل افراد خانواده پیام هشدار میدهد تا در صورت لزوم آن را با استفاده از دوربین آن راهنمایی کنند و از وضعیت موجود در منزل آگاه شوند.این ربات بازی های جالب و داستان های خواندنی و موسیقی های مورد علاقه برای کودکان دارد و میتواند آن ها را بخواباند.

ربات معلم

روبات معلم میتواند برای تدریس خصوصی در منازل به کودکان شما کمک کند این ربات می تواند به بچه های بین ۱۰ تا ۱۳ سال موارد مختلفی از جمله ریاضی، جغرافیا، شیمی و ادبیات را آموزش دهد و فرزندان شما را برای امتحانات میان ترم م پایان ترم آماده کند.

ربات که دوست و همنشین انسان ها

در عصر حال حاضر که انسان ها بیشتر از قبل احساس تنهایی میکنند روبات هایی ساخته شده اند تا بتوانند همانند یک دوست در هر ساعت از شبانه روز برای انسان ها یک همدم و هم صحبت باشند.

ربات آشپز

در این روزها به بیشتر انسان ها به دلیل مشغله کاری و وقت کم به سختی قادر به تهیه غذای مناسب و مطلوب در مناسب هستند.امروزه روبات های می توانند در کارهای آشپزخانه به خانم ها کمک کنند.این روبات می تواند وسایل مختلف را از یخچال درآورده و به آشپز داده یا کارهای مختلفی را برای کمک به او انجام دهد. این روبات از حسگرهای مصنوعی پیچیده و پیش‌ برنامه‌ سازی گسترده برای تعیین میزان فشار وارده به اشیاء و نحوه نگه داشتن آنها استفاده می‌کند.

ربات

ربات درمانگر اختلالات روانی کودکان

محققان موفق به ساخت روبات منحصر به فردی شده اند که با رفتار خود می تواند کودکان را از محیط انزوا و همینطور ترس از اجتماع خارج کند. محققان معتقدند این روبات برتر از هرگونه درمانی است و می تواند تاثیر مضاعفی بر کودکان داشته باشد. در ابتدا، کودکان با این روبات نیز همانند سایرین برخورد می کردند و از ارتباط مستقیم یا صحبت با آن خودداری می کردند اما به مرور زمان دوستی صمیمی بین آنها شکل گرفت. این ارتباط و دوستی نتیجه ای جز دور  شدن کودکان از دنیای کوچک و تاریک تنهایی و ورود به دنیای اجتماعی در برنداشت.

رباتی که می بیند و احساس می کند

این روبات احساس می کند، می بیند و به طور خاص فکر می کند و مانند انسان ها قادر به آموزش است. این روبات به راستی همانند داستان های علمی و تخیلی است و باور اینکه یک روبات می تواند بدین شکل ساخته شود، مشکل است. این روبات در جمع آوری دانش، تمرکز بر اشیای خاص یا برنامه های کاربردی مانند کمک های اولیه نقش مهمی را ایفا می کند.

ربات اخبارگو

روبات هایی که در چند سال اخیر ساخته شده اند بسیار شبیه به انسان ها هستند و در بعضی موارد به سختی امکان تشخیص آن ها وجود دارد. ژاپنی ها دو روبات جدید ساخته اند که بسیار شبیه به انسان ها هستند.نام آنها روبات کودوموروید Kodomoroid و اتوناروید  Otanaroid است.کودوموروید قادر به صحبت کردن به چند زبان زنده دنیا است و می تواند اخبار را به بهترین نحو اجرا کند و اتوناروید نیز می تواند مانند راهنمای موزه عمل کند و به سوالات بازدیدکنندگان پاسخ دهد.

ربات غریق نجات

دانشمندان ژاپنی موفق به طراحی پیشرفته ترین روبات شناگر جهان شده اند این ربات می تواند در استخر شنا کند و نقش غریق نجات را ایفا کند و به افرادی که در حال غرق شدن هستند کمک کند. این روبات Swumanoid  نامیده می شود و اگر مراحل ساخت این روبات به پایان برسد برای بازی های المپیک شنا در ژاپن شرکت خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید