اتصالات, اخبار, لوله

انواع لوله های کاروگیت و کاربرد آنها(بخش اول)

لوله دوجداره کاروگیت

انواع لوله های کاروگیت و کاربرد های آنها

به لوله هایی که دو جداره اند و لایه داخلی صاف و صیقلی و لایه بیرونی موجدار و یا حلقه حلقه می باشد لوله پلی اتیلن کاروگیت می گویند. لوله پلی اتیلن کاروگیت برای سیالات اسیدی و بازی، شبکه های جمع آوری فاضلاب، شبکه های آبرسانی و پساب های صنعتی به کار برده می شوند. لوله پلی اتیلن کاروگیت را به عنوان کانال زیر زمینی شبکه های ثقلی استفاده می کنند. استحکام این لوله ها بسیار زیاد است و فشارهای زیر سطحی و سطحی را می توانند تحمل کنند. لوله پلی اتیلن کاروگیت با توجه به نوع سطح خاک و فشار وارده به سه دسته ۱۶ و ۳۱٫۵ و ۶۴ کیلو نیوتنی دسته بندی می شوند. با رساکالا همراه باشید تا با انواع لوله های کاروگیت و کاربرد های آن آشنا شوید.

میزان مقاومت لوله های کاروگیت

لوله کاروگیت باید مقاومت بالایی متناسب با شرایط محیطی داشته باشند تا بتوانند فشار ناشی از بارهای زنده و مرده در زیر سطح و سطح خاک را تحمل کنند. میزان نیرویی که لوله های کاروگیت می تواند تحمل کند به سه نوع تقسیم می شود :

  • لوله کاروگیت ۱۶ کیلو نیوتن
  • لوله کاروگیت ۳۱٫۵ کیلو نیوتن
  • لوله کاروگیت ۶۴ کیلو نیوتن

لوله کاروگیت ۱۶ کیلو نیوتن

در لوله های کاروگیت ۱۶ کیلو نیوتن مقاومت حلقوی کم می باشد و معمولا برای پروژه  های سبک با دبی پایین مورد استفاده قرار می گیرند. در صورتی که مقاومت خاک و سختی آن کم باشد و یا لوله در عمق پایین قرار بگیرد، از این لوله ها استفاده می شود. در پروژه های سبک مثل جمع آوری آب های سطحی در کنار گذر خیابان ها می توان از این لوله ها استفاده کرد.

لوله کاروگیت ۳۱٫۵ کیلو نیوتن

لوله کاروگیت ۳۱٫۵ کیلو نیوتن بیشتر میزان استفاده را نسبت به دو نوع دیگر دارد و در صنعت آب و فاضلاب کشور به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. این لوله با اقلیم و نوع خاک مناطق مختلف شهرهای ایران از نظر ساختار و فشارهای حلقوی سازگار می باشد.

برای خواندن ادامه این مطلب در رساکالا به بخش دوم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید