اتصالات, اخبار, پاشنده

با انواع فیلتر ها برای رسوبات آشنا شوید(بخش دوم)

فیلتر شنی

فیلتر دیسکی یا توری:

فیلتر های دیسکی معمولاً جهت جلوگیری از عبور ذرات درشت تر از ۱۰۰ میکرونی یا به عبارتی ذرات بین ۰/۱ میلیمتر بکار می روند و در میان ذرات گرفتار شده در این نوع فیلتر ها میتوان انواع شن و ماسه های ریز دانه، ذرات جلبک و مواد ارگانیک عبور کرده از فیلتر های قبلی را نیز مشاهده نمود.

بنابر این در یک ایستگاه مرکزی در سیستمهای آبیاری قطره ای این نوع فیلتر آخرین فیلتر می باشد و دارای اهمیت ویژه ای مخصوصا در سیستمهایی که در آن قطره چکانها و یا نوارهای آبیاری قطره ای از حساسیت ویژه ای برخودار هستند، می باشند. در کل فیلتر های دیسکی یا توری با مش مناسب یکی از حساس ترین عضوهای سیستم کنترل مرکزی می باشند.

فیلتر دیسکی

مراقبت و نگهداری از فیلتر دیسکی

در این نوع سیستم ها پیشنهاد می شود تا در صورت بروز افت فشار به میزان ۰/۷ اتمسفر بین دو سر ورودی و خروجی فیلتر، فیلتر شستشو شود. شستشو در صورت پکیج بودن سیستم مراحل راحتی داشته و تنها با باز و بسته کردن دو شیر جهت هر فیلتر به صورت متوالی امکان پذیر می باشد. در غیر این صورت معمولا با باز شدن محفظه آن اقدام به تمیز نمودن دیسکها می شود. اخیرا فیلتر های دیسکی از نوع تلفیق دیسک های شبکه ای با نام فیلتر های دیسکی ۳ بعدی این امکان را به مصرف کننده می دهد تا با افزایش سطح جانبی فیلتراسیون به میزان ۱۰ برابر فیلترهای دیسکی پیشین و افزایش راندمان و کاهش افت فشار، دفعات شستشو در یک دوره کاری کاهش داده شود.
بعلاوه شستشوی دیسکهای شبکه ای در این نوع سیستمها بسیار ساده تر از دیسکهای پیشین می باشد.

باید ها و نباید های استفاده از فیلتر های دیسکی

نکته مهمی که در طراحی سیستمهای فیلتراسیون می بایست به آن توجه نمود کارایی فیلتر های مختلف و کاربرد متفاوت آنها می باشد. به عنوان مثال هیچگاه نمی توان بدلیل ریز مش بودن فیلتر های دیسکی از نصب هیدروسیکلون و فیلتر شن صرفنظر نمود مگر در مواردی خاص و پس از تحقیق و آزمونهای مختلف به حذف برخی از فیلتر ها از چرخه فیلتراسیون اقدام نمود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید