اتصالات, اخبار, پاشنده, صنعت پلیمر, لوله

با انواع فاضلاب و خطرات آنها آشنا شوید(بخش دوم)

انواع فاضلاب

مواد شیمیایی موجود در فاضلابهای صنعتی

کارخانه ها با توجه به فعالیتشان و محصولاتی که تولید می کنند دارای ترکیبهای شیمیایی مختلف و درصدهای گوناگونی هستند. از بین این ترکیب ها آسنیک سرب کادمیم و جیوه اساسی ترین هستند. این ترکیب ها به وسیله فاضلاب کارخانه های تولید کننده کاغذ پلاستیک، مواد دفع آفات نباتی، استخراخ معدن ها به آب جاری و زیستگاه وارد می شوند.

از اساسی ترین خطرات آلودگی به وسیله جیوه می توان به آلودگی رودخانه میناماتا که در ژاپن قرار دارد اشاره کرد. این رودخانه به وسیله ترکیبهایی به نام ارگان و مرکوریک(کاتالیزور) که در کارخانه تولید کننده پلاستیک مورد استفاده قرار می گرفتند آلوده شد. از اثرات زیان بار آن نیز مریضی بود که مردم اطراف رودخانه به آن دچار شدند و علت این مریضی هم جیوه زیاد در بدن آن مردم بود. همچنین آلودگی این رودخانه سبب تولد نوزادانی ناقص العضو و مردن بسیاری از مردم شد. همه این مشکلات تاسف بار نیز به علت وجود آن کارخانه و وارد شدن پساب های آن به آب رودخانه بود.

فاضلاب صنعتی

فاضلاب سطحی

فاضلابهای سطحی به وسیله بارش باران، ذوب شدن برف و یخ در مناطق بلند به وجود می آید. به عبارت دیگر جاری شدن آب به هر دلیلی بر روی زمین باعث می شود که اشغال هایی که روی زمین وجود دارند به همراه آب حرکت کنند و علاوه بر آن نیز آلودگی های سطح زمین و مواد آلی و معدنی نیز به این آب در اثر شستن سطح معابر و خیابان ها اضافه شود و سبب آلودگی این فاضلابها شود. به همین علت با آغاز فصل بارندگی آلودگی این فاضلاب ها افزایش می یابد و مجدد بعد از اتمام بارندگی این آلودگی نیز کم می شود.

فاضلاب کشاورزی

فاضلاب کشاورزی متشکل از سم های کشاورزی هستند. این سم ها نیز شامل هیدروکربن هالوژنه، آلودین، مواد فسفردار مثل ماراتیون می باشند.

در بین این ترکیب ها، ترکیبهای هلوژنه دارای خطرات بسیار زیان آوری هستند و اگر به سطح زمین نفوذ کنند یا به بیرون از فضای کشاورزی وارد شوند سبب پدید آمدن فاضلاب کشاورزی بسیار خطرناکی خواهند شد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “با انواع فاضلاب و خطرات آنها آشنا شوید(بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید