اتصالات, اخبار, پاشنده

انواع اتصالات برنجی و کاربرد آنها در آبیاری

شیرآلات برنجی در آبیاری

انواع اتصالات برنجی

اتصالات برنجی ای که در طرح های آبیاری تحت فشار کاربرد زیادی دارند، اکثراً شامل شیرهای دسته گازی و فلکه ای تا سایز  ۳اینچ و همچنین تبدیل های با سایزهای کوچک و فشارشکن های کوچک تک و یا چند واحدی می شوند. اتصالات دیگر مانند شیرهای یکطرفه و صافی های برنجی هم موجود می باشند که در مصارف آبیاری کاربرد زیادی ندارند.

شیرآلات برنجی

شیرهای برنجی در طرح های آبیاری تحت فشار بسیار کاربرد دارند، اما شیرآلات برنجی که برای مصارف آبیاری کاربرد دارند با شیرآلات برنجی که در مصارف گازکشی کاربرد دارند، متفاوت است. این تفاوت هم اغلب تنها در قطر مجرای عبور سیال می باشد که در مصارف آبی و آبیاری شیرها دارای مجرای بزرگتری هستند.

در طرح های آبیاری قطره ای از شیرهای برنجی (با دسته گازی و یا دسته فلکه ای کشویی) در رایزها استفاده می شود. رایزر و یا مرکز کنترل واحد آبیاری که به وسیله آن می توان آب یک واحد آبیاری را قطع و وصل کرد، که البته در طرح هایی که از فشار کاری بالایی برخوردار هستند به علت جلوگیری از ضربه قوچ پیشنهاد می شود شیرهای کشویی فلکه ای مورد استفاده شود.

همچنین در ایستگاه کنترل مرکزی طرح های آبیاری قطره ای نیز به ویژه در ورودی و خروجی فیلترهای دیسکی و همچنین تجهیزات بک واش فیلترها اکثراً از شیرهای برنجی استفاده می شود.

در طرح های آبیاری بارانی (کلاسیک ثابت با آبپاش متحرک) از شیرهای برنجی اغلب در ابتدای بال های آبیاری و یا همان خطوط فرعی که شیرهای خودکار بر روی آن نصب می شوند استفاده می گردد. البته به علت اینکه اغلب این شیرها کمتر مورد استفاده قرار می گیرند و فقط در صورت الزام و در زمان تعمیرات یک خط مورد استفاده قرار می گیرد، به دلیل هزینه بالای استفاده از شیرهای برنجی در این طرح ها می توان از شیرهای پلیمری نیز استفاده نمود.

شیرآلات برنجی

فشارشکن

فشار شکن های برنجی تک واحدی، دو واحدی و یا بیشتر هم در طرح های آبیاری تحت فشار و به ویژه در قسمت رایزها کاربرد دارند، اما به علت قیمت زیاد این تجهیزات و امکان کنترل فشار واحدها با استفاده از همان شیرهای کنترل کاربرد زیادی ندارند.

تبدیل های برنجی

تبدیل های برنجی در سایزهای مختلف تولید میشوند اما در بخش آبیاری فقط سایزهای پایین کاربرد دارند. تبدیل های برنجی برای نصب فشار سنج به سیستم مورد استفاده قرار می گیرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید