اخبار, پاشنده

با انواع آبپاش ها در آبیاری بارانی آشنا شوید

همان طور که در مطالب قبلی در رساکالا گفته شد آبپاش ها در سیستم آبیاری بارانی وظیفه آبرسانی به صورت یکنواخت و به میزان مناسب به سطح زمین را دارند. برای این منظور امروزه انواع آبپاش ها طراحی و ارائه شده اند که بعضی از این آبپاش ها به صورت ثابت هستند و بعضی دیگر به صورت چرخان می باشند. آبپاش های ثابت شامل آبپاش های آب فشان و آبپاش های چرخان شامل آبپاش های ضربه ای، دنده ای، عکس العملی هستند که در در ادامه مطلب به توضیح انواع آنها برای شما همراهان عزیز خواهیم پرداخت.

انواع آبپاش ها:

آبپاش ضربه ای

این نوع از آبپاش ها از پرکاربردترین آبپاش ها زراعی هستند و دارای یک یا ۲ سر آبپاش هیباشند که فواره آب را وارد هوا میکند و به سطح زمین میرساند.در میان این دو نوع آبپاش های تک سر(تک نازله) آب کمتری را مصرف میکنند این آبپاش ها دارای یک خروجی هستند و آب را به طور یکنواخت در سطح مزرعه پخش میکنند.در آبپاش های دو سر مصرف آب بیشتر است و دارای دو خروجی میباشد که یکی از آنها آب را به فاصله بیشتر پرتاب میکند و دیگری دارای برد کمی است و نزدیکی آبپاش را آبیاری می نماید.

در آبپاش های یک سر در مقابل فواره خروجی یک صفحه فنردار قرار دارد و در اثر برخورد آب با این صفحه فنر عکس العمل نشان میدهد و به طور یکنواخت رفت و برگشت میکند و باعث مقداری خرچش در آبپاش میشود.در انتها وقتی فنر تا حد نهایی جمع شد، آزاد میشود و آبپاش یک دور کامل میچرخد و به محل ابتدایی خود بازمیگردد سپس مجدد عمل ضربه زدن و چرخش صورت میگیرد.در آبپاش های دو سر فقط این صفحه در مقابل نازلی قرار دارد که برد بیشتری دارد.

آبپاش دنده ای

این نوع از آبپاش ها همان طور که گفته شد چرخان هستند و همچنین در آنها توربینی قرار گرفته است وسرعت چرخشی زیاد توربین به وسیله تعدادی چرخ دنده کاهش داده می‌شود.این آبپاش ها دارای یک یا چند جت خروجی می باشند که در حول محور عمودی آبپاش میچرخند.این نوع از آبپاش ها برعکس آبپاش های ضربه ای هستند(به صورت قطع و وصلی کار نمیکنند) و عملکرد آنها به صورت آرام و یکنواخت صورت میگیرد.در آبپاش های دنده ای انرژی مورد نیاز توربین ها نیز توسط فشار آب تامین میشود.

آبپاش

آبپاش‌ عکس‌العملی

در این نوع آبپاش ها عملکرد چذخش از طریق نیروی عکس‌العمل آب در هنگام خروج از دهانه فواره انجام می پذیرد.آبپاش های عکس العملی سطح زیادی را آبیاری نمیکنند و فشار مورد نیاز برای استفاده از این آبپاش ها از انواع دیگر کمتر است.این آبپاش ها اغلب برای آبیاری فضای سبز مناسب هستند.

آبپاش ثابت

آبپاش های ثابت وابسته به وضعیت شیارهای مسیر خروج آب هستند.این شیار ها، مخروط ها و صفحات منحرف کننده در مسیر جریان آب باعث ایجاد جریان های کوچک در اطراف آبپاش ایجاد می شود و یا این که آب به صورت دایره ای شکل در حول آبپاش به صورت افشان پخش می شود.فشار لازم جهت استفاده از این آبپاش تقریباً ۲ الی ۳ اتسفر است. این نوع آبپاش ها در سیستم های پیشرفته آبیاری بارانی و همچنین ماشین های متحرک امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته اند.

آبپاش ها یکی از اجزای مهم در آبیاری هستند و در انتخاب آنها باید دبی، برد پرتاب قطرات، الگوی توزیع، شدت پخش و اندازه قطرات آب مورد توجه زیادی قرار گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید