اتصالات, اخبار, شیرآلات

عملکرد شیر فلکه کشویی و انواع آن

اتصالات

کلمه شیر فلکه مشتق شده کلمه Valve در زبان انگلیسی است که به معنای گلوگاه می باشد.

شیر فلکه کشویی از نوع شیرهایی است که قطع و وصل کننده کامل جریان هستند.در این نوع شیر ها فلکه ای تعبیه شده است که به وسیله چرخش آن به صورت ساعتگرد و پاد ساعتگرد این عمل انجام میشود و جهت استاندارد بستن شیر، موافق جهت عقربه های ساعت میباشد.

» عملکرد شیرفلکه کشویی

عملکرد شیرفلکه به این صورت است که در هنگامی شیرفلکه باز است مجرابند به صورت کامل کنار میرود و این امر باعث عبور کامل جریان سیال و زمانی که شیرفلکه بسته است مجرابند به طور کامل در مقابل جریان سیال قرار میگیرد و از بروز کمترین نشتی جلوگیری میکند.

» موارد استفاده از شیر فلکه کشویی

مهمترین موارد استفاده از این شیرها در مایعات ویسکوز یا چسبنده مثل گریسهای سبک، روغنهای سنگین و سایر سیالات غیر قابل اشتعال میباشد.

شیر فلکه کشویی چدنی در تاسیسات آب رسانی مانند آب آشامیدنی و سیالات غیر خورنده به کار برده می شود. شیر فلکه کشویی چدنی در حالت باز، آشفتگی کمتری را نسبت به سایر شیرهای قطع و وصلی در مسیر ایجاد می کند .افت فشار ایجادی این نوع شیرفلکه ها آنها بسیار کم است و در حالت کاملا بسته از عبور جریان سیال به خوبی جلوگیری می کند.

شیرفلکه

» انواع شیرفلکه کشویی

شیر فلکه کشویی فلزی و شیر فلکه کشویی زبانه لاستیکی از جمله شیرفلکه های صنعتی هستند و در فشارهای کاری ۱۰بار و ۱۶ بار در مرحل اول تست بر اساس استاندارد ها تست میشوند و بعد از گذراندن این مرحله تولید می شوند و در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرند.

 انواع شیرفلکه های صنعتی از نظر جنس به شیرفلکه برنجی، شیرفلکه چدنی، شیرفلکه آلومینیومی، شیرفلکه پلیمری و…تقسیم بندی می شوند و کاربرد آنها در صنعت آب و فاضلاب میباشد. از ویژگی های این شیرفلکه ها کم بودن افت فشار در طول آن است وجنس قطعات داخلی به گونه ای است که ضد سایش و خوردگی میباشد. پوشش رنگ شیر فلکه های چدنی رنگ الکترواستاتیکی است و این نوع شیرفلکه های چدنی به دلیل رنگ اپوکسی که در داخل و خارج قطعات به کار میرود باعث افزایش طول عمر شیرآلات میشود.

» تنظیم شیرفلکه کشویی

شیرفلکه های موجود در بازار بسته به نوع آنها، شیر فلکه با تنظیم دستی و یا شیرفلکه با تنظیم اتوماتیک میباشند که بنا به درخواست مصرف کننده هرکدام را میتوان خریداری کرد واز نظر سیستم عملکرد نیز به صورتی برقی و یا مکانیکی میباشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید