اخبار, لوله

آموزش های ایمنی در تخلیه بار لوله پلی اتیلن

شاید مواردی که ما در این مطالب برای شما می آوریم به نظر ساده و پیش پا افتاده باشد، اما اگر این نکات در پروژه ها رعایت نشوند هزینه های زمانی و مادی بسیاری را به بار خواهد آمد و حتی در بعضی موارد نیست باعث خسارت جانی هم خواهد شد. باور داشته باشید که به دفعات بسیار زیاد رعایت نکردن این نکات ایمنی باعث خطرات زیادی در پروژه های اجرایی شده است.

آموزش تخلیه بار لوله پلی اتیلن

  • قبل از تخلیه لوله ها و متعلقات باید اطمینان حاصل کنید که سطح صافی به اندازه تقریب حجم بار وجود دارد که در آن مورد حتما باید تریلر با زمین تراز باشد و چرخ‌های آن نیز با موانع فیزیکی مهار شوند.
  • تجهیزات و وسائلی که برای تخلیه بار استفاده می شوند باید قابلیت تخلیه ایمن و امکان جابجایی بار را داشته باشد و از این نظر با ظرفیت و تناژ بار همخوانی داشته باشد.

توجه کنید: تخیله و همچنین بارگیری حتماً باید در شرایطی کاملاً ایمن طرح ریزی و اجرا شود و اگر این نکات اجرا نشود نتیجه‌ای جز خسارت‌های مالی و جانی نخواهد داشت. در این شرایط بهتر است افراد غیر ضروری به هیچ عنوان در محل بارگیری و تخلیه حضور نداشته باشند و  فقط از افراد آموزش دیده استفاده شوند و به شما پیشنهاد می کنیم که این افراد دارای تبحر کافی در این فرآیند باشد.

موارد ضروری در محل تخلیه بار لوله ها

همانطوری ‌که قبلا نیز گفته شد محل تخلیه بار باید کاملا صاف و مسطح باشد و به اندازه کافی وسعت داشته باشد تا امکان حرکت وسائل حمل بار و همینطور جای کافی جهت تخلیه موقت اجناس در آن موجود باشد.

  • لوله‌ها ، بسته‌ها و پالت‌ها عموما از یک طرف تریلی و از طریق لیفتراک تخلیه می‌شوند. اما اگر لوله‌ ها بسته بندی نشده باشند، اتصالات حجیم، منهول‌ها و تانک‌ها از طریق جرثقیل تخلیه می‌شوند. البته این قطعات قبلاً بایدبه وسیله تسمه و یا طناب ها محکم و ثابت شده باشند.
  • تسمه‌ها و طناب‌ها و یا کابل‌های مهار کننده باید با مقدار وزن بار و توانایی جرثقیل مطابقت داشت باشد و هرگز از کابل‌های مستعمل و پاره استفاده نشود.
  • در مورد استفاده از جرثقیل‌ها و بارگیری و تخلیه بوسیله آن دستورالعمل‌های جامع و کاملی وجود دارد که توصیه می‌کنیم حتما قبل از استفاده آن را مطالعه و به دقت اجرا کنید. اجرای این دستورالعمل‌ها شما را در برابر خطرات احتمالی حفظ خواهد کرد.

تخلیه بار لوله

تجهیزات بارگیری لوله پلی اتیلن

  • استفاده از تجهیزات خوب و مناسب جهت بارگیری و تخلیه باید مطابق ظرفیت بار و اندازه‌های آن باشد و در این مورد استفاده و توجه به توصیه‌های ایمنی لازم و ضروری است.
  • توجه داشته باشید که لوله‌ ها به هیچ عنوان نباید از روی تریلر به پایین غلتانده و پرت شوند. رعایت این نکته در مورد اتصالات ، منهول‌ها و تانک‌ها هم الزامی است.
  • در زمانی که از چرثقیل‌ها برای بلند کردن بار استفاده می‌شود باید از تسمه و کابل‌های مطابق با ظرفیت استفاده گردد و تسمه‌ها مطابق با مرکز ثقل بار تنظیم گردد و لیفتراک که بار را از روی کفی بر می‌دارد باید توجه کند که حتما این مرکز ثقل در وسط دو شاخ لیفتراک قرار گیرد و از حمل بارهای لغزان و نامتعادل خودداری به عمل آید.
  • همچنین قبل از بالا بردن بار به وسیله لیفتراک باید دقت شود که حتما شاخک ها کاملاً زیر بار قرار گیرند و راننده لیفتراک به میزان ظرفیت بار و توانایی لیفتراک توجه نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید