اتصالات, اخبار, شیرآلات

عملکرد شیر برقی و موارد استفاده آن(پارت اول)

انواع شیر ها

شیر برقی(شیر سلونوئید)یک نوع از شیرهای الکترومکانیکی است و به صورت خودکار جریان را قطع و وصل می نماید.در این نوع شیر کمترین دخالت دست وجود دارد و از خطرات ناشی از دخالت دست میتوان در امان ماند.شیر های برقی برای کنترل کردن از یک موتور یا منبع الکتریکی بهره میگیرند تا بتوانند جریان را به راحتی تحت کنترل خود در آورند.این موتور نیز از یک سیستم الکتریکی بسیار ساده برای کنترل زبانه بهره میگیرد.رساکالا در ادامه این مطلب به معرفی کامل شیرهای برقی برای شما عزیزان میپردازد.

نحوه عملکرد شیر برقی

عملکرد شیرهای برقی به این صورت میباشد که در هنگامی که این شیر به جریان الکتریکی وصل باشد یک جریان الکترومغناطیسی به وسیله سیم پیچ و موتور به وجود می آید و به خاطر داشتن جاذبه مغناطیسی زبانه به بالا کشیده میشود و جریان برقرار میشود .همچنین برای قطع کردن جریان سیال نیز این جریان الکتریکی قطع میشود و سیم پیچ شیر نیز به واسطه آن خاصیت الکتریکی خود را از دست داده و به مراتب خاصیت آهنربایی خود را نیز از دست میدهد و باعث افتادن زبانه و قطع جریان میشود.

شیر برقی

موارد استفاده از شیربرقی

انواع شیرهای برقی به طور وسیع برای رعایت ایمنی مورد توجه زیادی قرار گرفته اند.به طور کلی در هر مکانی که سیال هایی مانند آب، گاز، نفت و روغن وجود داشته باشد میتوان با استفاده از شیرهای برقی جریان را به شکل عالی کنترل نمود.

کاربرد شیرهای برقی ساده در خطوط لوله کشی که فقط ۲ حالت قطع و وصل دارند مورد توجه قرار گرفته است.اما در پروژه ها و کارخانه هایی که نیاز به فشار هوا است این شیرهای ساده کاربردی ندارند.

این شیرها همچنین در مواردی که با مواد خطرناک مانند گاز سرو کار داشته باشید بسیار مناسب هستند و میتوانند از خطرات ناشی از دخالت دست جلوگیری کنند.این شیرها در این پروژه ها فقط نیاز به منبع برق دارند و زمانی که جریان زیاد میشود شیرهای برقی  باعث ایمنی هرچه تمام تر میشوند و عملکرد عالی خود را به نمایش میگذارند.

 جنس شیر برقی

شیرهای برقی با توجه به محیطی که مورد استفاده قرار میگیرند به مشتریان عرضه میشوند.در نتیجه برای انتخاب جنس شیربرقی در محیط مورد استفاده باید نکاتی مانند فشار اعمالی به آنها،خورنده بودن محیط، درجه حرارت جریان ورودی و …. مورد توجه خاصی قرار گیرد.برای مثال برای محیط های خورنده از جنس EPDM و PTFE  به دلیل عمر زیاد آنها استفاده میشود.

رساکالا در مطلب بعدی انواع شیرهای برقی و همچنین مزایا و معایب آنها را برای شما ارائه خواهد داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید