اخبار, پاشنده

با روش آبیاری زیرزمینی آشنا شوید

آبیاری تراوا

رساکالا در مطلب زیر به ارائه توضیحاتی درباره روش آبیاری زیرزمینی برای شما همراهان عزیز میپردازد.

آبیاری زیرزمینی

در آبیاری زیرزمینی، رطوبت لازم جهت ریشه گیاه به وسیله کنترل سطح ایستابی است. در این روش یک لایه غیر قابل نفوذ در عمق مناسبی از سطح خاک وجود دارد تا بتواند سطح ایستابی را کنترل نماید همچنین در این روش سطح خاک مرطوب نمیشود و اغلب برای تامین رطوبت مورد نیاز ریشه،سطح ایستابی تا حدی بالا آورده میشود تا از آن طریق آب بتواند از طریق خاصیت موئینگی به ریشه گیاه برسد.

در آبیاری زیرزمینی رطوبت لازم به صورت غیر اشباع به منطقه ریشه گیاه میرسد. یکی از سیستمهای نوین این روش، استفاده از لوله های لاستیکی اسفنج مانند است.این لوله ها تحت فشار خیلی کم در حدود ۱ الی ۲ اتمسفر توانایی انتشار آب به صورت یکنواخت وتحت کنترل را دارند و با نصب آن درناحیه ریشه گیاه، رطوبتی در حد ظرفیت زراعی خاک به وجود می آورند. انتخاب عمق و فاصله مناسب این لوله ها نسبت به یکدیگر و نسبت به گیاهان منوط به داشتن محدوده رطوبتی تولید شده توسط لوله درخاک می باشد.

آبیاری زیرزمینی

آبیاری زیرزمینی تراوا

با اوج گرفتن کمبود منابع آب و رشد بسیار زیاد جمعیت و همچنین نیاز بیشتر به مواد غذایی و محصولات کشاورزی، صرفه جویی در مصرف آب در زمینه کشاورزی به خصوص در کشوری مثل ایران که جزو مناطق خشک دنیا به شمار میرود، از اهمیت خاصی برخوردار است.  

تراوا به یعنی تراوش کننده است.در سیستم آبیاری زیرزمینی تراوا، تامین رطوبت مورد نیاز به وسیله لوله های متخلخل اسفنجی انجام میشود و از طریق آنها آب، کود، سم و اکسیژن در یک فضای رطوبتی، مستقیما در اختیار ریشه قرار می گیرد.در روش آبیاری زیرزمینی تراوا با توجه به نکات گفته شده حتی یک قطره آب هم هدرنمیرود و بدین وسیله در مصرف آب صرفه جویی خواهد شد.

میتوان گفت سیستم تراوا همان سیستم قطره ای تکامل یافته است که در آن بسیاری از مشکلات مانند تبخیر، گرفتگی منافذ، آسیب پذیری، تجمع ریشه و دست و پاگیری  و … برطرف شده است و تنها تفاوت سیستم زیرزمینی تراوا با سیستم قطره ای این است که آبیاری به صورت نشتی و زیرزمینی صورت میگیرد.البته که همین تغییر به ظاهر کم، مزایای نسبی بیشماری را به دنبال خود داشته است و می تواند امید بخش تحول اساسی در این زمینه باشد.  

عملکرد آبیاری زیرزمینی تراوا

همان طور که در مطالب بالا بیان شد لوله های تراوا سوراخ دار نیستند بلکه اسفنجی میباشند و به عبارتی میتوان گفت در سیستم آبیاری زیرزمینی تراوا، جریان آب وجود ندارد بلکه یک فضای رطوبتی ملایم و نسبتا یکنواخت در اطراف لوله وجود دارد. تکنولوژی تراوا به گونه ای است که آب با فشار خیلی کم و حدود ۲/۰ الی ۸/۰ بار از دیواره لوله تراوش میکند و یک فضای رطوبتی یکنواخت را در اطراف خود به وجود می آورد.در این روش به میزانی که ریشه آب را می مکد و نیاز دارد آب از لوله تراوش میشود که همین امر باعث میشود در سیستم آبیاری زیرزمینی تراوا هیچ گونه تبخیری به وجود نیاید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید