اتصالات, اخبار, پاشنده, پمپ

عملکرد و مزایای آبیاری قطره ای

آبیاری قطره ای

امروزه آبیاری گیاهان از روش های پیشرفته و بدون دخالت دست انجام میگیرد و یکی از انواع آبیاری گیاهان، آبیاری قطره ای میباشد.رساکالا نیز با ارائه بهترین پاشنده ها از جمله پاشنده های قطره ای آماده خدمت رسانی به هموطنان میباشد.

» نحوه عملکرد آبیاری قطره ای

در این روش آب از طرفی با فشار وارد لوله اصلی میشود و سپس وارد لوله های فرعی شده و از طریق سوراخ هایی که به آنها قطر چکان میگویند به صورت قطره یا ذرات ریز به مقدار مورد نیاز برای گیاه خارج می شود و در نزدیکی گیاه فرود می آید تا بتواند به ریشه آن نفوذ کند.در آبیاری قطره ای تا زمانی که آب از محل تأمین به محل مصرف برسد، از فیلترهای شنی و توری عبور میکند تا تمام ذرات ریز و درشت آن تصفیه شود و این امر به این دلیل میباشد که در صورت تصفیه نشدن آب از طریق فیلتر ها، این ذرات باعث بسته شدن مجرا های قطره چکان میشود.برای تامین فشار آب مورد نیاز برای تولید باران نیز در ابتدای لوله اصلی یک دستگاه پمپ قرار میدهند تا آب با فشار مورد نیاز از قطره چکان خارج شود.

باید توجه کنید که انتخاب قطره چکان مهمترین کاری است که در  آبیاری قطره‌ای باید انجام گیرد این امر باعث میشود که هزینه‌های نگهداری و زیان‌های ناشی از مسدود شدن مجراها در اثر گرفتگی، به مقدار قابل توجهی کاهش یابد.شما میتوانید برای جلوگیری از بروز مشکلات قطره چکان های رساکالا با کیفیت عالی را تهیه نمایید.

» مزایای آبیاری قطره ای

در این روش به دلیل چکیدن آب از قطره چکان از هدر رفتن آب صرفه جویی میشود و همچنین سطح خاک کمی خیس میشود.این روش باعث افزایش عملکرد محصول و کاهش رشد علف های هرز می گردد و از دیگر مزایای آبیاری قطره ای، امکان استفاده ازکودهای مایع یا حل شونده در آب می باشد و برای رساندن این مواد غذایی به گیاه می توانید ازاین سیستم استفاده نمایید.

در روش آبیاری قطره ای شما میتوانید در طول شبانه روز در زمان های دلخواه و در چندین نوبت آبیاری را انجام دهید و همچنین میتوانید در یک نوبت و به یک باره محصولات خود را آبیاری کنید.

معمولا استفاده از قطره چکان برای گیاهان زراعی که قرار است در تمام سطح مزرعه پخش شود به علت مرطوب شدن تمام سطح خاک مورد استفاده قرار نمی گیرد.

در آبیاری قطره ای به دلیل قرار گرفتن قطره چکان در نزدیکی گیاه، آبی که قرار است به ریشه گیاه برسد، میرسد و تنها سطح کوچکی از خاک خیس می گردد.

پاشنده قطره ای

» موارد استفاده آبیاری قطره ای

در قدیم سیستم آبیاری قطره ای فقط برای درختان میوه و درختان دیگر با فاصله زیاد از هم مورد استفاده قرار میگرفت اما با پیشرفت تکنولوژی امروزه از این روش برای گیاهان زراعی با فواصل کم و به صورت ردیفی نیز استفاده میشود.

در گیاهان دائمی مانند درختان و تاکها که فواصل آنها از یکدیگر زیاد است، قطره چکانها به صورت واحد های ساخته شده مجزا بوده و توسط یک زایده به خط انتقال آب(لوله فرعی) متصل میشود.

برخی قطره چکان ها به صورت لوله های پیچیده در هم هستند و چند خروجی دارند این نوع قطره چکان ها برای خیس شدن بیشترین سطح با کمترین هزینه مورد استفاده قرار میگیرند. برای گیاهان ردیفی که دائمی نیستند مثل گوجه فرنگی و توت فرنگی و … ، لوله فرعی و قطره چکان ها به صورت یک واحد قابل جدا شدن هستند و روی دیواره آنها سوراخ هایی به فاصله ۹ الی ۳۶ اینچ  قرار دارند که آب از آن ها به بیرون تراوش میشود.در هر دو نوع سیستم قطره ای ، لوله های فرعی به خط انتقال آب متصل می شوند .

دیدگاهتان را بنویسید