اخبار, تجهیزات ساختمانی هوشمند, تکنولوژی هوشمند, رباتیک, طراحی های برتر

قابلیت های بی نظیر الکسا(بخش اول)

خانه هوشمند

الکسا نام دستیار هوشمند صوتی شرکت آمازون است که به همراه مزایای ویژه‌ای به کاربران عرضه می‌شود، اما در حقیقت سیستم‌های اختصاصی آن که «مهارت» نامیده می‌شوند، ایجاد تجربه‌ای ویژه با این‌ دستگاه را امکان پذیر میکنند، زیرا به کمک این مهارت‌ها اجازه خواهید داشت این سیستم را به‌خوبی شخصی‌سازی کنید. مهارت‌ها شامل نسخه‌های نرم‌افزاری موجود برای نصب روی اکو هستند، برنامه‌هایی که وقتی آن‌ها را فعال کنید، می‌توانید به قابلیت‌های اضافه ویژه‌ای دسترسی داشته باشید. در حال حاضر هزاران ویژگی ازاین دست در وب‌سایت آمازون وجود دارد و هرروزه به تعداد این ویژگی‌ها افزوده می‌شود.

برخی از این مهارت‌ها به‌صورت ویژه برای ایجاد یک رابط برای دستگاه‌های سازگار با الکسا طراحی شده‌اند که از این میان می‌توان به ترموستات‌، چراغ‌ خانگی، کنترل‌ راه دور دستگاه‌های دیجیتال و … اشاره کرد. از سوی دیگر، سایر مهارت‌ها رویکردی متفاوت دارند و از کنترل صوتی مستقل استفاده می‌کنند. در ادامه به معرفی تعدادی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین مهارت‌ها می‌پردازیم.

خانه هوشمند

دستیار آشپزی حرفه ای

الکسا به‌صورت پیش‌فرض قابلیت ایجاد فهرست خرید مایحتاج روزانه شما را در خود دارد. با این وجود، می‌توانید به‌سادگی درحالی‌که مشغول آشپزی هستید، با صدای بلند به الکسا بگویید برای مثال، فلفل دلمه‌ای شما تمام شده است و حتی لازم نیست برای این کار از کنار گاز دور شوید. البته قابلیت‌های کمک به آشپزی در الکسا بسیار فراتر از این هستند، این دستیار هوشمند صوتی می‌تواند با نرم‌افزاری به نام Chefling سازگار شود که به آن اجازه می‌دهد دستور پخت غذاهای مختلف را برای شما بخواند و لیست خرید شما را به مغازه‌های طرف حساب شما ارسال کند و حتی حساب تاریخ انقضای محصولات داخل یخچال شما را نیز داشته باشد. الکسا می‌تواند زمانی که به خرید می‌روید، شما را از موجودی انبار مواد غذایی خانگی آگاه سازد، به‌این‌ ترتیب در زمان خرید چیزی را فراموش نخواهید کرد. با این حساب اگر اهل آشپزی در خانه هستید و بارها پیش آمده است که پس از بازگشت به خانه، به یاد آورده‌اید که چند قلم جنس مورد نظر را فراموش کرده‌اید، همکاری الکسا و نرم‌افزار Chefling برای شما بسیار کارآمد خواهد بود.

پیدا کردن تلفن همراه شما توسط الکسا

برای همه ما پیش آمده است که تلفن همراه خود را در گوشه‌ای از خانه بگذاریم و بعد مکان آن را فراموش کنیم و به دنبال دستگاه خود بگردیم. دیگر سناریوی ممکن در این شرایط، این است که روی مبل نشسته باشید و تلفن همراه شما از جیبتان سر بخورد و به داخل درزهای مبل بلغزد. در چنین شرایطی، یکی از بهترین راه‌حل‌ها این است که از کس دیگری بخواهید با شماره شما تماس بگیرد تا بتوانید موقعیت مکانی دستگاه خود را بیابید، ولی اگر کس دیگر در خانه در کنار شما نیست می‌توانید روی الکسا حساب بازکنید. کافی است مهارت Where’sMyPhone را در این دستیار هوشمند صوتی فعال‌ سازید تا الکسا به تلفن همراه شما زنگ بزند و موجب شود تا بدون کمک دیگران، آن را پیدا کنید.

به کمک الکسا تاکسی خبر کنید

اگر  دائما به این‌طرف و آن‌طرف شهر می‌روید، ممکن است با مشکل یافتن تاکسی روبرو باشید و به خاطر انجام کارهایی مانند حاضر شدن و خبر کردن تاکسی به‌صورت هم‌زمان، دیرتر از زمان تعیین‌شده به محل قرار خود برسید. با کمک مهارت‌های ویژه الکسا می‌توانید این دو کار را هم‌زمان انجام بدهید. این مهارت نیاز به دانستن موقعیت مکانی اکو دارد و شما می‌توانید وقتی در حال دوش گرفتن هستید، الکسا را فراخوانی کنید و از آن بخواهید برای شما تاکسی خبر کند. امروزه تاکسی‌های آنلاینی مانند اوبر (Uber) و لیفت (Lyft) به‌خوبی در سطح جهانی جایگاه خود را تثبیت کرده‌اند و الکسا می‌تواند به‌راحتی این تاکسی‌ها را برای شما فراخوانی کند و بدون شک، یکی از دلایل اصلی ساخته شدن دستیارهای هوشمند صوتی موارد این‌چنینی هستند.

الکسا قادر است شما را از آخرین اخبار تیم ورزشی موردعلاقه‌تان مطلع کند

این قابلیت به‌صورت پیش‌فرض در الکسا وجود دارد و نیازی به نصب برنامه جانبی برای فعال‌سازی آن نیست، ولی بسیاری از کاربران از آن خبر ندارند. شما می‌توانید با مراجعه به بخش تنظیمات الکسا، اخبار ورزشی مدنظر خود را در آن شخصی‌سازی کنید و به‌این‌ترتیب اخبار مربوط به نتایج، برنامه بازی‌ها و … را که به تیم محبوب شما مرتبط هستند، به‌سرعت توسط الکسا دریافت کنید.

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید