اتصالات, اخبار, تجهیزات ساختمانی هوشمند, تکنولوژی هوشمند, رباتیک, طراحی های برتر

توسعه دستیار صوتی الکسا

خانه هوشمند

دستیار صوتی الکسا

آمازون با معرفی دستیار صوتی الکسا برروی اسپیکرهای هوشمند دگرگونی در صنعت دستاوردهای مربوط به هوش مصنوعی به وجود آورد، به نوعی که با فاصله ای نه اندکی کمپانی گوگل و اپل هم دستاورد متشابهی ارائه و وارد بازار کردند. وجود دستیار هوشمند صوتی برروی اسپیکرهای هوشمندی که در منازل شما وجود دارد این توانایی را ایجاد می کند تا شما اغلب کارهای خود را با بهره گیری از آن ها و به وسیله ی صحبت کردن با این گجت ها انجام دهید. چه بسا این دستیارها برروی موبایل های هوشمند، تبلت و ولو تلویزیون هوشمند شما هم قادر است وجود داشته باشند، ولی نکته مشترک همه ی این وسیله ها چیست؟ متصل بودن به صورت مداوم به اینترنت است. تمامی این وسایل جهت پردازش فرامین و جوابگویی به آن احتیاج دارند داده ها را به سرورهای پردازش ابری بفرستد. ولی امکان دارد در آینده این پروسه عوض شود.

خانه هوشمند

تراشه جدید آمازون

خبرهای حاصله نشان می‌دهد Amazon در حال کار برروی تراشه ای است که قادر باشد پردازش های مرتبط به هوش مصنوعی مورد احتیاج الکسا را به شکل آفلاین و با سرعت زیاد انجام دهد. Amazon کارشناسان مورد نیاز جهت اجرای این کار را هم دارد. این کمپانی سال پیش یک کمپانی اسرائیلی را با بهای ۳۵۰میلیون دلار به تملک خود در آورد که در عرصه ی مدلسازی و تولید تراشه تلاش می‌کرد. Amazon پیش تر از این در عملی متشابه کمپانی فعال در عرصه ی دوربین های امنیتی خانگی را به بهای ۹۰میلیون دلار خریداری کرده و با بهره گیری از تکنولوژی آن دستاورد دوربین ابری (Cloud Cam) خود را تولید کرده بود. این کمپانی اکنون می خواهد با بهره گیری از تکنولوژی حاصله از خرید نوینش گامی به عرصه طراحی تراشه بگذارد.

الکسا از گذشته تا آینده

الکسا اکنون نیز یک کسب و کار عظیم جهت Amazon محسوب می شود. دستیار صوتی هوشمند Amazon کار خود را از Amazon اکو شروع کرد، ولی اکنون برروی گجت های متعدد Amazon و کمپانی های دیگر وجود دارد. در حال حاضر Amazon قصد دارد با توسعه عملکرد آن و کم شدن زمان پاسخگویی، آن را در زمینه ی رقابت با دستیار google و سیری اپل باقی نگهدارد.

چه بسا همچنان معلوم نیست پردازش های مرتبط با شناسایی گفتار تا چه حد قابل انجام به شکل آفلاین هستند، ولی صددرصد جهت باور بیشتر افراد این که یک دستیار صوتی بدون متصل شدن به اینترنت از پس همه ی کارهایش بر بیاید امکان پذیر نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید