اخبار, صنعت پلیمر, لوله

مواد شیمیایی بهبود دهنده خواص لوله پلی اتیلن

مستربچ

تامین کیفیت لوله های پلی اتیلن

مسئله میزان کیفیت لوله های پلی اتیلنی امری مهم در هنگام خریداری این لوله ها است. زمانی که صحبت از مرغوبیت این لوله ها به میان می آید ویژگی های فیزیکی و شیمیایی آنها مد نظر است. ویژگی های فیزیکی لوله پلی اتیلن پارامترهایی مانند اندازه، قطر، رنگ، میزان سختی، ویژگی های هیدرولیکی، مقاومت در مقابل ضربات، میزان انعطاف، میزان استحکام در مقابل فشارهای داخلی و خارجی و تنش است. ویژگی های شیمیایی آنها هم عواملی مانند مقاومت در مقابل مواد شیمیایی، ثبات حرارتی، مقدار واکنش دادن و میزان مقاومت در مقابل پرتوی آفتاب است.

مواد شیمیایی بهبود دهنده لوله پلی اتیلن

لوله های پلی اتیلنی تولید شده از ترکیبات اولیه پلی اتیلن به همراه چگالی بالا هستند. این ترکیبات به خودی خود باعث به وجود آمدن ویژگی های فیزیکی و شیمیایی گفته شده نمیشوند. مثلا گرانولهای پلی اتیلنی باعث مقاومت لوله در مقابل پرتوی خورشید نمی شوند یا سبب بالا رفتن استحکام لوله در مقابل ضربات نمیشوند. به همین علت برای رسیدن به کیفیت مناسب و ایده آل در تولید لوله های پلی اتیلن از موادی استفاده میشود که بتوانند این ویژگی ها را در لوله های پلی اتیلنی به وجود آورند. به این مواد شیمیایی مستربچ یا افزودنی میگویند. افزودنی ها در رنگهای متفاوتی ارائه میشوند و سبب بهبود خواص و ایجاد کیفیت مناسب در لوله ها میشوند.

افزودنی های پلی اتیلن

میزان مواد افزودنی در لوله های پلی اتیلن

لوله هایی که از پلیمرها تولید میشوند بایستی حاوی ۱٫۵% الی ۲% ماده افزودنی باشند. لوله های پلی اتیلن هم از این روند پیروی میکنند.

مهم ترین ماده افزودنی یا مستربچ

  • مواد افزودنی که جهت ثبات حرارتی در مقابل آتش، بالا رفتن مقاومت در مقابل جوندگان، بالا رفتن انعطاف پذیری، به وجود آمدن ویژگی ضد اکسیداسیونی، به وجود آمدن تغییر در رنگ لوله و غیره میشوند جزء حائز اهمیت ترین مواد افزودنی به لوله های پلی اتیلنی میباشند.
  • علت این امر هم که جلبک و باکتری نمیتواند بر روی جداره این لوله ها تکثیر شود نیز وجود مستربچ ها است.
  • کلیه لوله های پلی اتیلنی ویژگی های منحصر به فرد و عمر طولانی شان را به سبب وجود این مستربچ ها دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید