اخبار, پاشنده

روش های افزایش راندمان آبیاری بارانی

سیستم آبیاری بارانی

روش های افزایش راندمان آبیاری بارانی

متاسفانه به دلیل عدم آگاهی بهره برداران گرامی از سیستم های آبیاری بارانی به مقدار زیاد مشاهده می شود که آبیاری بارانی با راندمان بسیار پایین انجام شده و بهره بردار نیز از سیستم آبیاری بارانی ناراضی است. در زیر گروه رساکالا مطالبی را بیان خواهد کرد که با توجه به آنها تا حد بسیار زیادی مشکلات استفاده از سیستم آبیاری بارانی برطرف خواهد شد و آبیاری با بازدهی و رضایت زیادی صورت می گیرد.

استفاده از آبپاش های با کیفیت

آبپاش ها در سیستم آبیاری بارانی مهمترین نقش را بر عهده دارند. در صورتیکه آبپاش دارای کیفیت مناسب نباشد، عمل توزیع آب در سطح مزرعه به خوبی صورت نمی پذیرد. در این خصوص راهنمایی کاربردی در سایت پادیاب  نگاشته شده است. برای راهنمایی بیشتر و توضیحات تکمیلی در این زمینه به مقاله جزئیات مورد توجه در انتخاب یک آبپاش بخش اول و بخش دوم مراجعه نمایید.

استفاده در شرایط جوی مناسب

در صورتیکه از سیستم آبیاری بارانی در شرایطی که سرعت وزش باد زیاد است، استفاده نمایید، عملا راندمان آبیاری را کاهش داده اید. زیرا وزش باد باعث منحرف شدن قطرات آب از مسیر اصلی خود شده و توزیع آب در مزرعه به خوبی صورت نمی پذیرد. همچنین در این شرایط مقداری از آب خارج شده از آبپاش تبخیر می گردد. در نتیجه غیر یکنواختی رشد محصول را در سطح مزرعه تان مشاهده خواهید کرد. بنابراین از نصب آبپاش ها و استفاده از سیستم آبیاری بارانی در ساعت بادی و گرم خودداری نمایید.

آبیاری بارانی

استقرار صحیح آبپاش ها

برای پخش بهتر آب توسط آبپاش لازم است تا آبپاش با فشار مشخصی کار کند. سیستم و شبکه لوله آبیاری شما برای تعداد مشخصی آبپاش و استقرار یک آبپاش روی هر خط فرعی ( لترال ) طراحی شده است. لذا در صورتیکه تعداد آبپاش هایی که برای آبیاری استفاده می کنید از تعداد مجاز آن بیشتر باشد، عملا فشار سیستم کاهش یافته و در عملکرد آبپاش ها مشکل ایجاد می شود. همچنین چنانچه روی یک خط فرعی( لترال ) بیش از یک آبپاش نصب نمایید بازهم باعث کاهش فشار کارکرد آبپاش ها شده اید و در این صورت آبپاش ها به مقدار کافی آب را پرتاب نکرده و راندمان آبیاری و عملکرد محصول را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. موارد بسیار زیادی مشاهده شده است که به همین دلایل سیستم آبیاری بارانی با عملکردی بسیار پایین تر از مقدار واقعی خود کار می کند.

تنظیم فشار مناسب

همانطور که ذکر شد آبپاش برای اینکه با راندمان بالا آب را در سطح مزرعه توزیع نماید، نیازمند وجود فشار مناسب در پای آبپاش است. لذا همواره سعی نمایید که اجازه ندهید فشار کار سیستم از مقدار مشخص شده آن بیشتر یا کمتر شود. حداقل بصورت هفتگی در صدد تنظیم فشار کاری سیستم باشید. لازم بذکر است که فشار مورد نیاز سیستم توسط طراح سیستم آبیاری مشخص شده است. در این خصوص از کارشناسان مشورت بگیرید.

استقرار آبپاش ها در جهت مناسب با باد

با وجود توصیه اکید در مورد عدم استفاده از آبیاری بارانی در شرایط وزش باد شدید، توصیه می شود در صورتیکه از آبیاری بارانی هنگام وزش بادهای ملایم استفاده می کنید، در صورت امکان، به نحوی آبپاش ها را در سطح مزرعه نصب نمایید که قطرات آب منحرف شده از یک آبپاش، بوسیله باد به سطح تحت پوشش آبپاش کناری (که در حال کار است) انتقال یابد؛ تا مقداری از بادبردگی آبپاش به سطح تحت پوشش آبپاش های کناری منتقل شود و به این شکل هر آبپاش، نقصان آبپاش کناری را تا حدی پوشش دهد. به همین منظور استقرار خطوط لترال آبیاری بارانی در جهت باد توصیه نمی شود زیرا در این صورت و برای استقرار به شکل توضیح داده شده، مجبور می شوید از دو آبپاش روی یک خط لترال استفاده نمایید که همانطور که ذکر شد باعث کاهش فشار خواهد شد.

  • برای مشاوره و خرید تجهیزات سیستم آبیاری بارانی با کیفیت و دارای طول عمر بالا می توانید با کارشناسان رساکالا تماس حاصل فرمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید