اخبار, پاشنده

روش های افزایش بازدهی آبیاری تیپ

آبیاری با نوار تیپ

افزایش راندمان آبیاری تیپ

آبیاری با استفاده از نوار تیپ، از روش های نوین آبیاری می باشد که امروزه کشاورزان محترم تمایل زیادی به استفاده از آن دارند. در این مطلب گروه رساکالا مواردی را که باعث عملکرد این سیستم آبیاری خواهد شد مطرح خواهد کرد:

استفاده از نوار تیپ مناسب

همانند سیستم آبیاری بارانی اثرگذارترین بخش یک سیستم آبیاری تیپ، نوار تیپ های استفاده شده در آن است. نوار تیپ های بدون کیفیت در حد زیادی عملکرد سیستم را کاهش خواهد داد و توزیع آب در سطح مزرعه را دچار اخلال می کند. لذا برای توزیع بهتر رطوبت در سطح خاک و اطمینان از عملکرد سیستم، پیشنهاد می شود از نوار تیپ های با کیفیت استفاده نمایید. نوار تیپ بایستی تا حد امکان دارای آبدهی یکسان در طول نوار باشد و امکان گرفتگی روزنه های آن کم باشد. مقاومت در برابر عوامل خارجی و اشعه خورشید نیز از دیگر ویژگی های یک نوار تیپ مناسب است.

آبیاری تیپ

تنظیم فشار مناسب

عدم وجود فشار مناسب باعث کاهش و یا افزایش آبدهی نوار تیپ خواهد  شد و همین امر عملکرد سیستم را تحت تاثیر قرار می دهد. لذا همواره به نحوی سیستم را مدیریت نمایید تا فشار مطلوب را برای کارکرد سیستم تامین نمایید.

استفاده از فیلتر مناسب و شست و شوی فیلترها

بدلیل کوچک بودن روزنه های خروجی آب در نوارهای تیپ و زیاد بودن احتمال گرفته شدن آنها در اثر وجود ذرات معلق در آب، استفاده از یک فیلتر مناسب به منظور جذب ذرات معلق توصیه می گردد. امروزه فیلترهای دیسکی به خوبی این عمل را انجام می دهند. به منظور جلوگیری از افت فشار و کارکرد بهتر فیلترها، از شست و شو دادن دوره ای فیلترها غاقل نشوید.

عدم آبیاری بیش از حد

در صورتیکه بیش از نیاز گیاه، گیاه را آبیاری نمایید نه تنها به گیاه کمکی نکرده اید، بلکه باعث هدر رفت آب نیز شده اید. همواره به میزان کافی به گیاه آب دهید تا گیاه بتواند مراحل رشد را به خوبی طی کند.

  • جهت مشاوره و خریداری انواع تجهیزات آبیاری با کیفیت می توانید با کارشناسان رساکالا تماس حاصل فرمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید