اتصالات, اخبار

مزایای لوله پلی اتیلن HDPE نسبت به لوله GRP(بخش دوم)

مزایای لوله پلی اتیلن HDPE نسبت به لوله GRP

لوله تولید شده از جنس پلی اتیلن راه حلی مقرون به صرفه برای یک سری متنوعی از کاربردهای صنعتی، دریایی،معدنی، شهری، کاربردهای دفع زباله،داکت و کاربردهای کشاورزی و ساختمانی می باشد. لوله پلی اتیلن در مصارف روی سطح زمین، دفنی، اسلیپ لاینینگ، زیر سطحی دریایی همواره مورد استفاده قرار گرفته است و نیازهای کاربران را براورده ساخته است.لوله پلی اتیلن HDPE قابلیت حمل آب آشامیدنی، فاضلابها، لجن ها، پسابهای خطرناک و گازهای فشرده را دارد. در واقع لوله پلی اتیلن تاریخچه ممتازی در زمینه سرویس دهی در صنایع نفت، گاز و معدن دارد. لوله پلی اتیلن در مقایسه با سایر لوله ها که جهت توزیع گاز شهری مورد استفاده قرار میگیرند  پایین ترین فرکانس تعمیرات لوله در طی یک سال را  داشته است. پلی اتیلن ذاتا ماده ای مستحکم و با دوام است. اگر به دنبال لوله ای انعطاف پذیر با عمر سرویس دهی بالا همراه با نصب بدون دردسر و مقاوم در برابر مواد شیمیایی هستید لوله پلی اتیلن قطعا میتواند پاسخگوی تمام نیازهای شما باشد.در بخش اول ۵ تا از مزایای لوله های پلی اتیلن گفته شد که چرا هم از نظر کیفیت هم هزینه بهتر هستند.برای ادامه مطلب با ما همراه باشید.

لوله پلی اتیلن

۷-اتصالات و قطعات

اتصال پذیری لوله پلی اتیلن ، ارزانتر و سریعتر از لوله GRP است. چون سریعتر آب بندی می شود و نشتی ندارد و سرعت پروژه را افزایش می دهد ضمن اینکه استفاده از چسب برای اتصال لوله های GRP با اتصالات عمر و استحکام این اتصالات را پائین می آورد و با کوچکترین تغییری شروع به نشتی می نماید .این مشکل به عنوان یکی از یزرگترین مسائل مدیران اجرائی در پروژه های لوله کشی با لوله های GRP می باشد که آنها را برای اجرای یک خط لوله بدون نقص دچار مشکلات زیادی می نماید . با استفاده از مواد پلی اتیلن امکان ساخت انواع اتصالات وجود دارد که با استفاده از انواع روشهای جوشکاری می تواند خط لوله مطمئنی را طراحی و اجرا نمود .

۸-شناوری و اجرای پروژه های دریائی

لوله پلی‌اتیلن روی آب شناور می‌شود. بنابراین هنگامی که احتمال آمدن سیل در بستر لوله می‌رود یا سطح آب‌های زیرزمینی در محل بالاست، تمهیدات خاصی بایستی اندیشیده شود. به این منظور لوله بایستی مهار شود. اما لوله های GRP با توجه به ماهیت شکننده بودن امکان شناوری را ندارند و عملا استفاده های در پروژه های دریائی ندارند .

۹-اثر خراشیدگی

در مقایسه با لوله GRP، پلی‌اتیلن ماده بسیار نرمتری است. بنابراین در مقابل خراش‌ها و سایر صدمات ایجاد شده در حین حمل و نقل کمتر آسیب‌پذیرتر می‌باشد. در استاندارد لوله GRP علاوه بر الزام بر عاری بودن لوله از ترک، بریدگی، سوراخ، حفرات، ناخالصی‌ها یا سایر نقایص، تاکید شده است که خراش‌هایی عمیق‌تر از ١٠ درصد ضخامت جداره بحرانی بوده و لوله با چنین خراش‌هایی قابل استفاده نمی‌باشد و بایستی تعویض شود. به‌دلیل استحکام لوله پلی اتیلن  علاوه بر کاهش احتمال ایجاد اینگونه صدمات، خراش روی لوله تاثیر چندانی بر استحکام آن ندارد.اما کوچکترین ضربه به لوله GRP می تواند کیلومترها کار اجرا شده را نابود نماید .

۱۰-سهولت حمل و نقل

با توجه به مقاومت در برابر ضربه و سهولت بارگذاری و سهولت در جابجائی لوله های پلی اتیلن حمل و نقل این نوع لوله ها بیشتر بوده و درصد از بین رفتن لوله در اثر حمل و نقل صفر بوده و این نوع لوله ها ضایعات حمل و نقل ندارد .

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “مزایای لوله پلی اتیلن HDPE نسبت به لوله GRP(بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید