اتصالات, اخبار, پاشنده, لوله

مشکلات آبیاری سطحی و رفع آنها با لوله دریچه دار

لوله پلی اتیلن دریچه دار

مشکلات آبیاری سطحی:

جابه جایی نادرست آب از منبع آب تا زمین کشاورزی و پخش کردن آن در زمین کشاورزی از دشواری های آبیاری سطحی یا ردیفی می باشد. اما در حال حاضر راه حل های بسیار خوبی برای برطرف کردن این مشکل ارائه شده که بسیار مورد توجه بوده است. با توجه به برسی های صورت گرفته بیشترین مقدار هدر رفتن آب در کشاورزی در انهار و کانالهای سنتی میباشد.

فواید لوله گذاری زمین های کشاورزی

لوله گذاری در زمین های کشاورزی برای پخش کردن آب در کشت ردیفی قابلیت انعطاف به میزان زیادی را دارد. به عبارتی برای شروع می توان میزان آب بیشتری را به داخل هر شیار فرستاد تا از این طریق کل سطح خاک نمدار شود وسپس میزان آب را تا حدی کاهش داد که فقط آب مورد نیاز جهت مرطوب باقی ماندن خاک به شیار وارد شود. با توجه به آنچه گفته شد کاملا واضح است که به این صورت به وسیله تنظیم کردن میزان آب روان به داخل شیارها، آب های سطحی در انتهای شیار به کمترین میزان ممکن می رسند و همچنین استفاده از آب به صورت یکنواخت در مزرعه نیز افزایش داده می یابد.

لوله دریچه دار پلی اتیلن

لوله های دریچه دار پلی اتیلنی برای آبیاری سطحی

کاربرد لوله های پلی اتیلنی دارای دریچه جزء روش هایی می باشد که سبب از بین بردن بعضی از مشکلات آبیاری سطحی می شود. در آبدهی از این طریق، لوله های پلی اتیلنی دارای دریچه های قابل تنظیم به جای نهرهای خاکی قرار می گیرند. تحقیقات صورت گرفته در استرالیا، چین، مصر و همچنین ایران بیانگر این امر است که کاربرد این لوله های پلی اتیلنی دریچه دار در روش آبدهی سطحی سبب صرفه جویی در آب به مقدار ۲۵ الی ۲۸ درصد می شود. همچنین استفاده از این لوله ها باعث بازدهی بیشتر روش آبدهی سطحی، تقریباً تا ۳۰% در مقایسه با روش های سنتی می شود.

سایر مزایای استفاده از لوله پلی اتیلنی دریچه دار

از سایر ویژگی های این روش می توان به معرفی راه اندازی و بهره وری آسان، آبشویی راحت و میزان یکنواختی بالاتر در آبدهی،صرفه جویی در مصرف آب، نگهداری انرژی همراه با کیفیت محصول بیشتر، توانایی به کار بردن آب با کیفیت کم بدون صدمه دیدن سیستم(برخلاف دیگر سیستم های آبیاری) اشاره کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید