اخبار, رباتیک, طراحی های برتر

رباتی که مانند یک انسان عرق می ‌‌کند

ربات کِنگرو

آیا توماس ادیسون درست گفته است که نبوغ متشکل از ۹۹% تلاش و ۱% خلاقیت است؟! به تازگی تکنولوژی نوینی بر بنای همین اندیشه ایجاد شده است. محققان دانشگاه توکیو موفق یه ساخت ربات کِنگرو شده اند، یک ربات انسان نمای عضلانی که دارای سیستم خنک کننده تعریق است.

یکی از اصلی ‌‌ترین چالش ‌‌های موجود در حوزه رباتیک جهان، بالا رفتن حرارت سیستم و تاثیرات منفی آن بر روی عملکرد ربات است. در حال حاضر از فناوری ‌‌های مختلفی همانند سیستم چرخش مایع خنک کننده جاری در شریان ‌‌های مصنوعی ربات، استفاده می شود که بسیار گران قیمت و البته سنگین وزن هستند.

ربات

مشخصات

کِنگرو رباتی با اسکلت بندی به ارتفاع ۱٫۷ متر است، که از اولین نمونه ‌‌ی آن در نمایشگاه ربات ‌‌های هوشمند کره معرفی خواهد شد. دانشمندان ژاپنی به دنبال دستیابی به تکنولوژی بدون لوله و فن بودند تا بتوانند دمای ربات را پایین نگه دارند، بنابراین تصمیم به ساخت سیستم تعریق گرفتند.

سیستم تعریق مذکور بر روی ۱۰۸ موتور فعال در کِنگرو قرار داشته و با عمل تبخیر از سطح بدنه باعث خنک شدن ربات می شود. اگرچه این شیوه به اندازه سایر سیستم ‌‌های خنک کننده جوابگو نیست، اما تا ۱۱ دقیقه به ورزش کردن کنگورو یاری می ‌‌رساند. علاوه بر این ربات انسان نمای ژاپنی با یک فنجان آب یونیزه شده، توانایی یک نصف روز پیاده ‌‌روی را نیز دارا خواهد بود.

گفتنی است کِنگرو از لایه پوستی برخوردار نبوده و سیستم تعریق آن از طریق استخوان ‌‌های فلزی صورت می ‌‌گیرد. استخوان ‌‌بندی این ربات با تکنولوژی پخت لیزری، با عملکردی مشابه پرینت سه بعدی ساخته شده که در واقع امکان بهره ‌‌وری از ظرفیت ‌‌های مختلف فلز به منظور شکل دهی ‌‌های پیچیده بدن ربات، فراهم می ‌‌سازد.

فریم کلی کِنگرو از کانال ‌‌های آلومینیمی با تراکم پایین تشکیل شده که به مانند یک اسفنج از هدر رفتن عرق تولید شده جلوگیری می کنند. اینگونه به نظر می ‌‌رسد که آینده ‌‌ی سیستم ‌‌های خنک ‌‌سازی ربات ‌‌های انسان ‌‌نما، در گروی سیستم تعریق خواهد بود.

توانایی های این ربات

در نهایت ربات کِنگرو توانایی انجام حرکات ورزشی را بدون داغ کردن، دارا بوده و در واقع یک ترمیناتور عرق کننده است. اما کِنگرو نگرانی درخصوص پاک کردن تجهیزات ورزشی خود را ندارد، چرا که آب خنک کننده ‌‌ی عرق را بازیافت میکند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید