اخبار, تکنولوژی هوشمند, رباتیک, طراحی های برتر

پهپادی با قابلیت های منحصر به فرد

پهپاد

DRAGON

دراگون اسم پهپاد و ربات پرنده‌ای است که به وسیله ی گروه پژوهشی دانشگاه توکیو مدلسازی و تولید شده است. DRAGON می‌تواند به صورت شگفت انگیز و خیلی جالب، در هنگام پرواز شکل خود را عوض کند و تقریباً خود را به هر فرمی درآورد.

گروه پژوهشی آزمایشگاه JSK دانشگاه توکیو، پهپادی با اتصال دهنده های چندگانه طرحریزی کرده است که قابلیت پرواز و تغییر شکل دادن خود در هنگام پرواز از وضعیت ماری شکل به شکل های هندسی متعدد از جمله مربع و غیره در آورد. DRAGON جهت پرواز در محیط های بسته تولید شده است و جهت رد شدن از مانع های متعدد از جمله در، دیوار، پنجره، اشخاص حاضر در محل و وسیله ی های حاضر در محیط داخلی و غیره شکل خود را تغییر می دهد تا به این مانع ها اصابت نکند و قادر باشد از آن ها رد  شود و به پرواز خود ادامه دهد. DRAGON برطبق محیطی که در آن پرواز می‌کند و با درنظر گرفتن به احتیاجی که جهت عوض کردن شکل در خود می‌بیند، خودش تصمیم می‌گیرد که به چه فرمی درآید.

پهپاد

قابلیت

به نقل قول از کمپانی IEEE، اسم پهپاد و ربات پرنده به نام DRAGON کلمه اختصاری است که از اول کلمه های این جمله گرفته شده است : ( Dual rotor embedded multi link Robot with the Ability of multi deGree of freedom aerial transformatiON )و به معنی ( ربات با اتصال چندگانه امبدد و روتور دوگانه با قابلیت عوض کردن شکل در هوا ) است. در طراحی DRAGON از بادبادک‌ های اژد ها (دراگون) مدل برداری شده است و بخش دم آن را هم بادباد‌ک‌ های کوچک تری شکل می‌دهند که از درون با هم ارتباط برقرار کنند. دراگون به وسیله ی پروانه‌هایی که درون داک‌ گنجانده شده است و در تمام بدنه‌ی ماری‌ شکل DRAGON قرارداده شده است، قادر است به آسانی پرواز کند و با کمک تنظیم و هدایت محور حرکت‌ خود، جهت خود را عوض کند. پک باتری DRAGON، برروی ستون فقرات و تمام بدنه‌ی ماری‌ شکل قرار گرفته است و اجازه می‌دهد پهپاد رباتیکی نهایتا ۳دقیقه پرواز کند.

تیم پژوهشی DRAGON

یکی از اعضای تیم پژوهشی DRAGON اعتقاد دارد:

DRAGON از لحاظ طرحریزی سخت افزاری، ترقی عالی را به نمایش می‌گذارد و قادر است که به روش زیبا، بازوی تغییر شکل دهنده‌ای را به حالت یک ربات پرنده تجهیز شده به پروانه‌های درون داکت به نمایش بگذارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید