اخبار, تجهیزات ساختمان

۵ راهکار برای بهینه سازی انرژی مصرفی

صرفه جویی در مصرف انرژی

در سال های اخیر به علت افزایش قیمت سوخت، صرفه جویی در مصرف انرژی به خصوص در منازل و خانه ها به مسئله ی خیلی مهمی تبدیل شده است. مصرف بیش از اندازه ی انرژی و فعالیت بیش از حد کارخانجات و نیروگاه ها یکی از مهم ترین دلایل گرم شدن کره ی زمین در چند دهه ی اخیر بوده است. صرفه جویی نه تنها به وضعیت مالی شما کمک خواهد کرد و باعث کاهش هزینه های شما در طول سال خواهد شد، بلکه تاثیر مثبتی روی محیط زیست اطرافمان نیز خواهد گذاشت.

صرفه جویی در مصرف انرژی

۱-ترموستات مخزن را خاموش‌کنید

اگر با هر ۱۰ درجه افزایش حرارت یکبار ترموستات را خاموش کنید، ۳ تا ۵ درصد در مبلغ پرداختی قبض گاز یا برق مصرفی کاهش خواهید داشت. بیشتر آبگرمکن‌ها بطور پیش‌فرض روی دمای۶۰ درجه تنظیم شده‌اند که خطر سوختگی مصرف‌کننده با آب داغ را افزایش می‌دهد، درحالیکه سازمان بهینه‌سازی مصرف انرژی توصیه می‌‌کند دما روی ۴۹ یا ۵۰ درجه تنظیم شود؛ دمایی که هم برای مصارف خانگی کافیست و هم احتمال رسوب گرفتگی مخزن آبگرمکن و لوله‌های آب گرم را کاهش می‌دهد.

روش تنظیم درجه حرارت روی ۵:

  • اول باید درجه حرارت آب مخزن را اندازه‌گیری کنید. به درجه ترموستات اعتماد‌ نکنید چون معمولا دقیق نیست. برای اندازه‌گیری دقیق از یک دماسنج استفاده کنید و دمای آب گرم دورترین شیر آب از آبگرمکن را اندازه بگیرید.

  • برای ثبت و یادآوری مجدد، این عدد را روی ترموستات علامت بزنید.

  • حالا با روش اندازه‌گیری که گفتیم، وقتی دمای آب به ۵۰ درجه واقعی رسید ترموستات را خاموش کنید.

  • حالا درجه‌ای که روی ترموستات هست را علامت بزنید تا بعداً بتوانید به آن رجوع کنید.

اگر ترموستات آبگرمکن شما درجه بندی عددی ندارد، آن را روی درجه وسط بین درجه حداقل و متوسط تنظیم‌کنید.

یک روز صبر کنید و سپس درجه حرارت شیر آب را همانطور که گفته شد اندازه بگیرید.

تنظیم درجه حرارت را به همین روش ادامه دهید تا به دمای دلخواه برسید.

یادتان باشد بعضی آبگرمکن‌ها دو ترموستات دارد، یکی برای المنت بالایی مخزن و یکی برای المنت پایینی.

۲-آب گرم کمتری مصرف کنید

یک راه مطمئن برای کاهش مصرف انرژی، صرفه جویی در مصرف آب گرم است.

یک خانواده چهار نفری با روزی پنج دقیقه دوش گرفتن در هفته تقریبا ۲۶۵۰ لیتر آب برای استحمام مصرف می‌کند؛ معادل مصرف سه سال آب‌ آشامیدنی یک نفر! فقط با استفاده از دوش‌های حمام کم فشار که سری دوش مجهز به سیستم مخلوط‌ کننده هوا با آب دارند، می‌توانید در مصرف آب‌گرم ۲۵ تا ۶۰ درصد صرفه جویی کنید. با این‌کار علاوه بر صرفه‌ جویی در مصرف انرژی، در مبلغ قبض آب هم کاهش قابل توجهی خواهید داشت. حال همان خانواده چهار نفره با استفاده از همین شیرهای آب کم فشار و نصب سری جدید برای دوش حمام، ۵۳۰۰ لیتر آب درسال صرفه جویی خواهدکرد. در ضمن یادتان باشد برنامه شستشوی ماشین ظرفشویی را هم روی حالت اقتصادی(economy) قراردهید و برنامه پیش‌شستشو (pre-washing) را هم کنسل کنید. ماشین ظرفشویی‌های جدید از پس شستن ظرفهای کثیف هم برمی‌آیند. فقط کافیست ته‌مانده غذاها را دور بریزید و ماشین را پرکنید.

۳-رسوبات را تخلیه کنید

مخزن‌های آبگرمکن بطور‌ طبیعی رسوب می‌بندد که باعث می‌شود راندمان مصرف‌ سوخت پایین‌ بیاید و بهینه‌ سازی مصرف‌ انرژی به یک چالش اساسی تبدیل‌شود. تخلیه رسوبات مخزن کمک می‌کند آبگرمکن خوب و بهینه کار‌کند و انجام آن هم واقعا ساده است:

  • آب را ببندید و آبگرمکن را خاموش کنید: اگر آبگرمکن تان گازی است آن را روی حالت پیلوت قرار دهید.

  • یک شیلنگ آب را به لوله خروجی کف مخزن وصل کنید.

  • طرف دیگر شلنگ آب را در چاه آشپزخانه یا حمام قرار دهید. حالا با احتیاط شیر فشارشکن مخزن را باز‌ کنید. سپس شیر کف مخزن را باز‌ کنید تا آب باقیمانده و رسوبات مخزن تخلیه شود.

  • اگرچه کارخانه‌های تولیدکننده‌ آبگرمکن توصیه می‌‌کنند سالی یک تا دوبار مخزن را تخلیه‌کنید، نیازی نیست مخزن را هربار بطور کامل تخلیه ‌کنید، بلکه بنا به توصیه سازمان بهینه‌ سازی مصرف انرژی، آب کمتری را به دفعات بیشتر تخلیه کنید. یعنی کافیست هر سه ماه یکبار فقط نیم لیتر آب مخزن را به روش گفته شده تخلیه‌کنید.

۴-لوله‌های روکار آبگرمکن را عایق‌ بندی کنید

عایق‌بندی لوله‌های آب گرم باعث می‌شود آب با دمای ۲ تا ۴ درجه گرمتر به شیرهای آب برسد. بنابراین دیگر لازم نیست شیر آب را مدتی باز بگذارید تا آب‌ گرم در آن جاری‌ شود، و این یعنی صرفه جویی در مصرف آب، گاز و البته پولی که به جیب مبارکتان برمی‌گردد. قطعات عایق‌بندی بست‌دار لوله در ابعاد حدود دو متر با قیمت ارزان در بازار موجود‌ است و به راحتی روی لوله‌ها قرار می‌گیرد. عایق‌بندی لوله‌های روکار آسان است ولی بسته به جای قرارگیری لوله‌ها می‌تواند کمی سخت باشد. مثلاً لوله‌های آب گرم روکار دیواری براحتی قابل دسترسی هستند ولی عایق‌بندی لوله‌هایی که از سه‌کنج رد‌شده یا درجاهای غیرقابل دسترس هستند شاید به زحمتش نیارزد.

۵-مخزن را عایق‌بندی کنید

اگر مخزن کهنه و قدیمی است و در یک جای سرد قرار‌گرفته یک راهکار ساده و ارزان این است که یک پوشش عایق مخصوص مخازن را دور مخزن بپیچید. خبر خوب این است که کارخانه‌های تولید‌ کننده، کار را راحت کرده‌اند و مخازن جدید، اغلب عایق‌بندی‌ شده و آماده به فروش می‌رسد. اگر مخزن شما برچسب شاخص R برابر۲۴ یا بالاتر دارد یعنی عایق‌بندی شده وگرنه باید خودتان آستین بالا بزنید و آن را عایق‌بندی کنید. عایق‌های پوششی ۲۵ تا ۴۰ درصد اتلاف انرژی را کاهش می‌دهد و ۴ تا ۹ درصد نیز صرفه‌جویی در هزینه  آب‌ گرم شما به همراه دارد. این عایق‌ها ارزان و نصب آن‌ها آسان است اما دقت کنید که در هنگام نصب پوششهای عایق، روی ترموستات آبگرمکن‌های برقی و ورودی هوا و خروجی دودکش آبگرمکن‌های گازی را مسدود‌ نکنید. اگر هم آبگرمکن را عایق‌بندی شده خریداری‌کرده‌‌اید مبادا طمع کنید و با اضافه‌کردن یک لایه عایق اضافی، قطعات حساس آبگرمکن را بپوشانید و خود و خانواده‌تان را به خطر بیاندازید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید