اخبار, شیرآلات

نکات استاندارد در انتخاب شیرآلات شما

شیرآلات

تمامی وسایلی که امروزه طراحی و ساخته میشوند بنا به نیاز مصرف کنندگان میباشد.باید توجه داشت که علاوه بر موارد ظاهری باید به نکات دیگر از جمله رعایت نکات بهداشتی در آنها نیز توجه داشت.

جنس شیرآلات

یکی از این نکات توجه به جنس محصولی ست که خریداری مینمایید.به طور کلی تمامی شیرآلات از برنج و یا سرب خشک ساخته میشوند و تنها تفاوتی که شیرآلات با یکدیگر دارند روکش مورد استفاده در آنها میباشد.از بین این ۲ آلیاژ برنج از سرب خشک بهتر است به این دلیل که آلیاژ سرب خشک در اثر برخورد با آب به مرور خوردگی پیدا میکند و باعث ورود این آلیاژ به آب میشود و ضررات جبران ناپذیری را برای بدن انسان خواهد داشت.آلیاژ سرب خشک همچنین عمر کمتری نسبت به برنج دارد و زودتر دچار شکستگی نیز خواهد شد.

مواد سازنده شیرآلات بر اساس استانداردها

تمامی شیرآلات باید بر اساس استاندارد های به خصوص وارد بازار شوند تا بتوان از ضرر رساندن آنها به بدن جلوگیری کرد.روی کلیه شیرآلات آزمایش های متعدد صورت میگیرد تا بتوانند نشان استاندارد را به آنها بدهند.میتوان گفت یکی از دلایل بیماری های انسان همین رعایت نکردن استانداردها و ورود مواد مضر به بدن انسان هاست.

این استاندارها برگرفته شده از معیارهای اروپایی است و اولین بررسی روی مواد اولیه مورد استفاده در ساخت شیرآلات است.برای بررسی مواد سازنده تمامی اجزا اعم از شلنگ، مهره ها، بدنه شیر  اجزای دیگر هم مورد بررسی دقیق قرار میگیرند.بر اساس این استاندارد این شیرآلات زمانی که با آب ۹۰ درجه هم برخورد داشته باشند نباید تغییر رنگ، مزه، بو و یا تغییرات شیمیایی بر آب داشته باشند.

همچنین جنس شیرآلات بهتر است از برنج باشد که ۵۸ الی ۶۰ درصد از مواد سازنده آن را مس و۳۷ الی ۴۰ درصد آن را روی تشکیل دهد وهمچنین باید حداکثر سرب مورد استفاده ۲/۵ درصد باشد.

یکی از مواردی که باعث ایجاد کیفیت بالا در شیرآلات میشود مقدار سربی است که در آنها مورد استفاده قرار میگیرد.در اثر وجود سرب بیشتر از میزان استاندارد باعث ورود آن به آب آشامیدنی و تاثیر مخرب آن بر سیستم گوارش میشود.همچنین یکی دیگر از دلایل وارد شدن سرب به آب آشامیدنی کشور ما وجود سرب سنگین در لوله و اتصالات مربوط به لوله کشی است که باعث به وجود آمدن انواع بیماری ها در انسان ها میشود.

شیرآلات

آزمایش های انجام شده بر روی شیرآلات

به‌دلیل اهمیت بهداشت آب آشامیدنی و مضرات سرب برای بدن انسان ها، در یک آزمایش ۱۰ نمونه شیر برنجی و برنزی مصرفی در انشعابات آب، به‌ عنوان یکی از دلایل نشت سرب در آب آشامیدنی، مورد بررسی قرار گرفت و مقدار سرب وارد شده از آنها در آب اندازه‌ گیری شد. همچنین این بررسی ها برای نه نمونه از شیرهای انشعاب پلی‌پروپیلن نیز که اخیراً تولید و مصرف آنها در کشور افزایش یافته، اندازه‌گیری شد. نتایج بررسی های فوق نشان داد که مقدار سرب وارد شده از شیرهای برنجی و برنزی خیلی زیاد بوده است و حدود ۷ الی ۷۰۰ برابر غلظت مجاز سرب در آب آشامیدنی است.همچنین در بررسی هایی فوق مقدار سرب وارد شده بسیار کمتر از شیرهای برنجی و برنزی بود و در بعضی نمونه ها  حتی در حد مجاز قرار داشت.

شما میتوانید برای مشاهده شیرآلات با پارامترهای استاندارد از شیرآلات رساکالا که با بهترین کیفیت و رعایت تمامی استانداردها ساخته شده اند دیدن فرمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید