اتصالات, اخبار, صنعت پلیمر, لوله

ماده PE100 چیست؟(بخش دوم)

پلیمر

استقامت زیاد رشد آرام ترک

از لحاظ فنی، طول عمر مفید لوله در طولانی مدت معمولا با استقامت آن در مقابل رشد آرام ترک براورد می شود به دلیل اینکه وجود ترک های ریز در زمان نصب یا انتقال لوله غیر قابل امتناع می باشد. نوع های نوین PE100 دماهای متفاوت تری برای کاربری لوله پیش بینی می کند که این ممکن شدن از راه جابجایی دمای تغییر گونه مکانیزم شکست ( از شکست چقرمه به شکست ترد) به دماهای بیشتری در قیاس با PE80 رخ می دهد. ظبیعی است که مکانیزم مورد تائید برای شکست لوله های پلی اتیلنی شکست چقرمه می باشد.

پلی اتیلن

استقامت زیاد در مقابل رشد سریع ترک

بر اثر جبر درونی لوله و انرژی پتانسیل اندوخته شده در آن، امکان بیشتر شدن ترک در سمت طول لوله با سرعت زیاد ( در حدود ۴۰۰ – ۲۰۰ متر بر ثانیه) وجود داشته و غیر قابل امتناع می باشد. به دلیل کم شدن پیدایش این اتفاق، شناسایی عوامل تاثیر گذار خیلی اهمیت دارد، اطلاع داریم شکست RCP براثر ضخامت لوله، کلفتی جداره، دما و فشار درونی لوله می باشد.
بلا بودن قطر در اندازه معیین از لوله امکان پیدایش RCP را بالا می برد، به همین دلیل بهره گیری از مواد PE 100 که احتمال کم شدن ضخامت دیواره با حفظ خاصیت های مهندسی را می دهد حرکتی خوب در جهت بهتر شدن رفتار مکانیکی لوله است. 

مقاومت هیدرواستاتیکی بالا

اصلی ترین خصوصیت لوله های تحت فشار، استقامت در مقابل فشارهای هیدروستاتیکی هستند که در حقیقت طول عمر لوله را بر اساس فشار درونی اعمال شده نشان می دهد.
در این تست مقدار فشار کارکرد در دما و فاصله های زمانی مختلف بر سطح لوله مورد بررسی قرار میگیرد.

همانگونه که بررسی شده PE 100 رفتار مکانیکی مناسب تری در دماها و تایم های بالاتر از خود نشان می دهد.

نتیجه  پایانی، با نگرش به اینکه ویژگی های نهایی کالا به غیر از گونه مواد اولیه (PE 100, PE 80, ….) تابع مدل پراکنش دوده در ساختمان پلی اتیلن می باشد.

به همین دلیل  رسیدن به راندمان طولانی مدت و چقرمگی معقول و تکرار پذیری کالا استفاده از ماده اصلی خود رنگ پیشنهاد می شود.

در شرایطی که ترکیب مستربچ، با ماده طبیعی در حین روند ساخت لوله انجام پذیرد، عدم پخش شدن و پراکنش معقول دوده در پلی اتیلن می تواند به شکل هسته پایه برای آغاز ترک در سطوح لوله عمل کرده و استقامت لوله را در طولانی مدت به خطر بیاندازد.

همچنین ضروری بودن وجود ماده خود رنگ، وقتی که در ساخت کالا از ضریب ایمنی کمتر (۲۵/۱) و یا فشارهای عملکرد زیاد استفاده می شود، خیلی پر رنگ تر می باشد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “ماده PE100 چیست؟(بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید